-
Poslednjih 5 pesama
- Marija Šerifović - Jedan Dobar Razlog
- Dino Dvornik - Tebi pripadam
- Elektricni Orgazam - Da si tako jaka
- Toše Proeski - Veži me za sebe
- Djordje Balašević - Jaroslava (Princezo javi se)
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Krompir sa slaninom i belim lukom
Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.
Pasta sa lososom
Ovo je pasta koja će vas oduševiti i probuditi sva vaša čula. Uživajte u ovom jednostavnom obroku uz čašu hladne limunade ili kvalitetnog belog vina...
-
Zdravlje
Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju
Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.
Šta tvrdi nauka: Da li je kolagen zaista najmoćniji suplement?
Poslednjih godina kolagen koristi sve veći broj ljudi, a njegovoj popularnosti dodatno doprinose poznate ličnosti i influenseri, svakodnevno promovišući ideju o njegovom čudotvornom dejstvu na nokte, kožu i kosu.
-
-
Putovanja
Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!
Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.
Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine
Detour Discotheque je do sada organizovao spektakularne žurke na vrhovima planina i udaljenim ostrvima, a sada stiže u Apuliju!
-
Preporučujemo
Koje su to najčešće greške koje pravimo kad peremo veš u veš mašini?
Iako pranje veša deluje kao rutinska aktivnost, mnogi od nas prave uobičajene greške koje utiču na miris, dugotrajnost i izgled odeće. Jedna od najčešćih zabluda ogleda se u korišćenju previše omekšivača ili deterdženta, kao i u pogrešnom izboru temperature pranja.
Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja
Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.37 117.19 118.01 CHF 124.22 125.10 125.97 USD 102.31 103.04 103.76
-
Poznati gradovi i specifični nazivi: Zašto je Njujork poznat kao „Velika jabuka“?
Mnogobrojni gradovi imaju svoj specifičan nadimak ili drugo ime. I dok je u nekim slučajevima simbolika očita, postoje situacije koje nam uopšte nisu jasne.
18-01-2024 | 13:08 | Autor/Izvor: Naxi media, National geographic
Foto: Bigstock, Songquan Deng
Na primer, Rim je opisan kao "večni grad," i to je nadimak koji datira još iz antičkog Rima. Tadašnji stanovnici su živeli s uverenjem da će svi drugi gradovi propasti, dok će njihov grad opstati zauvek, a to uverenje su gradili na uspesima Rimskog carstva. Kroz istoriju se čini da su bili u pravu.
Pariz je poznat danas kao "grad svetlosti", a interesantno je da mu taj naziv nikako ne bi pristajao pre nekoliko vekova. Naime, tokom 16. i 17. veka, Pariz je bio poznat kao sumoran grad sa mnogo pljački i ubistava. Da bi se suzbio kriminal, Parlament je naredio građanima da noću drže upaljene sveće na prozorima, što je donekle smanjilo kriminal. Međutim, francuski kralj Luj XIV naredio je načelniku pariske policije, Gabrijelu Nikolasu de la Reniju, da pojača osvetljenje u celom gradu. Ovaj odgovorni načelnik osvetlio je sve prolaze i ulice, uključujući i najmanje, delujući u skladu sa svojom misijom. Osim toga, Pariz je bio epicentar prosvetiteljstva, što je još jedan razlog za naglašavanje važnosti osvetljenja u gradu.Današnji Prag može da se pohvali sa preko 500 tornjeva, pa i dalje zadržava nadimak "grad stotinu tornjeva", koji mu je dodeljen u 19. veku kada je jedan naučnik prebrojao tačno sto tornjeva.
Švajcarski grad Ženeva nosi nadimak "Prestonica mira", s obzirom na to da se baš u ovom gradu nalazi sedište Crvenog krsta i Društva naroda. Kroz svoju istoriju, Ženeva je bila mesto održavanja različitih konferencija i sastanaka, a danas se u njemu nalaze i agencije Ujedinjenih nacija i neprofitne organizacije.Za Njujork se često govorilo da je to "grad koji nikad ne spava", što se odnosi na konstantnu aktivnost i život u ovom gradu tokom svih delova dana i noći. Bez obzira na to što u ovom gradu radi veliki broj taksista, restorana, klubova i kafića, ovaj nadimak je dobio i dodatnu popularnost kroz pesmu Frenka Sinatre u kojoj izražava želju da "se probudi u gradu koji nikad ne spava".
Njujork je takođe poznat i kao "Velika jabuka", izraz koji je prvi put upotrebljen u knjizi Edvarda Martina pod nazivom "Putnik" 1909. godine. Prema drugom izvoru, 3. maja 1921. godine novinar Džon Ficdžerald je ovaj nadimak koristio u svojoj kolumni. U to vreme, dvadesetih godina prošlog veka, maršute konjičkih trka su dobijale nazive po voću, a pobednik je bio nagrađivan velikom jabukom.Sedamdesetih, Čarls Žilet je odlučio da iskoristi nadimak "Velika jabuka" kao ime za svoju turističku kampanju. Ova kampanja je predstavljala Njujork kao najatraktivniju destinaciju za turiste, a slike grada su obilovale velikim, sočnim crvenim jabukama, kako beleži Nacionalna geografija.
U Sjedinjenim Američkim Državama postoji i dva grada koji se nazivaju "grad anđela" i "grad greha". Grad anđela je Los Anđeles, koji nosi tu reč u svom imenu zbog naziva koji su mu dali španski kolonizatori. Za mnoge kasnije imigrante, ovaj grad je zaista predstavljao anđeosku priliku za novi život. Nadalje, smatra se da je ovaj nadimak zaslužio i zbog opšteg uverenja da je Los Anđeles bio "anđeoska prilika za život". -
Pročitajte i...
Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik
Rotacija Zemlje usporava još od njenog nastanka pre oko 4,5 milijardi godina, a dani na našoj planeti postaju sve duži. Iako su te promene gotovo neprimetne na ljudskoj vremenskoj skali, tokom milijardi godina imale su značajne posledice – uključujući i pojavu kiseonika u Zemljinoj atmosferi, pokazuje istraživanje objavljeno 2021. godine.
Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!
Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.
Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine
Detour Discotheque je do sada organizovao spektakularne žurke na vrhovima planina i udaljenim ostrvima, a sada stiže u Apuliju!
Kako se određuje cena umetničkih dela? Faktori koji prave razliku
Procena vrednosti umetničkih dela je složen proces koji uključuje analizu različitih faktora koji utiču na varijacije u cenama. Umetnička dela su po prirodi heterogena i razlikuju se prema starosti umetnika, veličini dela, tehnici, žanru, poreklu, kao i pominjanjima u literaturi ili izlaganjima na izložbama.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: