-
Poslednjih 5 pesama
- Toše Proeski - Sve je ovo premalo za kraj
- Zana - Mladicu moj
- Josipa Lisac i Dino Dvornik - Rusila sam mostove od sna
- Aerodrom - Digni me visoko
- Laki Pingvini - Pokreni me
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Engleska pita sa jabukama
Naša domaća pita sa jabukama je savršen desert, ali ako volite da eksperimentišete probajte i englesku, starinsku verziju.
Grčka musaka sa šampinjonima
Vrlo interesantna musaka koja će oduševiti sve ljubitelje šampinjona...
-
Zdravlje
Evo šta se dešava u telu tokom šest sati nakon prve jutarnje kafe
Mozak je izuzetno složen sistem, koji se neprestano prilagođava. Što češće konzumirate kafu, u mozgu se stvara veći broj adenozinskih receptora, zbog čega vam s vremenom može biti potrebno više kofeina da biste ostali budni nego kada ste prvi put počeli da je pijete u mlađim danima.
Šest znakova da vam nedostaje kalijum: Evo kako da ga nadoknadite
Kalijum je mineral koji se često zanemaruje, iako ima presudnu ulogu u funkcionisanju tela – od pravilnog rada mišića i srca, do regulacije krvnog pritiska i održavanja ravnoteže tečnosti. Njegov dovoljan unos može imati veći efekat na snižavanje pritiska čak i od smanjenja unosa soli, zbog čega je važno prepoznati signale koje telo šalje kada mu ovog minerala nedostaje.
-
-
Putovanja
Jedan od najpopularnijih evropskih gradova za vikend putovanja uvodi zabranu alkohola
Od srede, 25. juna, Porto je počeo sa primenom zabrane prodaje alkohola za konzumaciju na javnim mestima u večernjim satima – evo šta to znači za noćni život u ovom portugalskom gradu.
Da li je ovo najbolji grad za stanovanje u 2025. godini?
Beč je ponovo dospeo u žižu međunarodne pažnje zahvaljujući izuzetnom kvalitetu života – ali ovog puta sa posebnim naglaskom na stanovanje. Prema najnovijem izdanju prestižnog magazina Monocle, austrijska prestonica proglašena je najboljim gradom na svetu za stanovanje u 2025. godini.
-
Preporučujemo
Koliko je dovoljno? Proverite da li koristite previše deterdženta prilikom pranja u veš mašini
Ako vam se dešava da odeća nakon pranja u veš mašini deluje grubo, kruto ili neprijatno na dodir – iako je naizgled čista i mirišljava – možda niste ni svesni da koristite previše deterdženta. Prekomerna količina praška ili tečnog sredstva ne znači nužno bolje pranje, a često može imati suprotan efekat: vlakna postaju tvrđa, koža iritirana, a mašina se dodatno opterećuje. Vreme je da proverite – možda je manje zapravo više kada je deterdžent u pitanju.
Sunčani dani – idealno vreme za pranje zavesa, ali koliko često bi to trebalo da radimo?
Leto je donelo sunčane i tople dan, što znači da je pravo vreme za pranje zavesa. Ipak, mnogi nisu sigurni koliko često bi trebalo da ih peru. Stručnjaci za čišćenje upozoravaju da prljave zavese mogu zadržavati prašinu, alergene i neprijatne mirise, čineći prostor nezdravim i vizuelno neurednim.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.32 117.14 117.96 CHF 124.52 125.40 126.27 USD 98.69 99.38 100.08
-
Nauka tvrdi: Mozak roditelja koji imaju bar jedno muško dete brže stari
Odgajanje dečaka je svakako izazovno, ali verujemo da mnogi ne bi ovo povezali sa starenjem mozga.
12-08-2024 | 12:59 | Autor/Izvor: Naxi media, The Sun
Foto: Bigstock, monkeybusinessimages
Roditelji dečaka stare brže od onih sa devojčicama, pokazalo je istraživanje. Utvrđeno je da su njihove kognitivne sposobnosti opadale kako su starili.I što je više sinova u porodici, veća je šteta, tvrde istraživači. Efekat je pripisan tome što su devojčice brižnije od dečaka, što pomaže roditeljima da ostanu zdravi, preneo je The Sun.
Nalazi su rezultat 18-godišnjih testova inteligencije na 13.222 roditelja starosti 50 ili više godina u SAD. Morali su da reše matematičke zadatke i zapamte spisak reči koje su im pročitali.
Roditelji dečaka nisu bili ni manje ni više pametni na početku studije, pokazalo se.Ali kako su njihova deca rasla, postizali su niže rezultate na testovima od roditelja devojčica istog uzrasta.
Istraživač Katrin Volfova, sa Univerziteta Kolumbija u Njujorku, rekla je: „Roditelji koji imaju najmanje jednog sina imali su bržu stopu kognitivnog pada u poređenju sa roditeljima bez sinova.
"Rezultati sugerišu da su efekti društveni, a ne biološki, jer smo primetili slične trendove kod majki i očeva."
U časopisu Journal of Psychiatric Research, dodala je: „Devojčice pružaju više društvene i emocionalne podrške od sinova i češće neguju svoje roditelje.
To može da znači da roditelji devojčica imaju niži rizik od razvoja depresije i demencije. -
Pročitajte i...
Kako naš mozak donosi odluku i pre nego što postanemo svesni iste!
Pre nego što svesno donesemo odluku, naš mozak je već u punoj aktivnosti. Počinje da prikuplja informacije, razmatra moguće opcije i polako se priklanja jednom izboru – a da toga nismo ni svesni.
Da li korišćenje veštačke inteligencije „zaglupljuje“? Evo šta kažu naučnici
Otkad se pojavio ChatGPT pre skoro tri godine, uticaj veštačke inteligencije (AI) na učenje postao je jedna od najvažnijih tema u oblasti obrazovanja. Da li je AI koristan alat za personalizovano učenje – ili prečica do ocene?
Zašto ptice imaju neobičan apetit i obožavaju kiselu hranu?
Dok većina sisara instinktivno izbegava kiselu hranu, crvendać bez problema pojede bobice koje su toliko kisele da bi većini ljudi naterale suze na oči. Kako ptice uspevaju da podnesu takve količine kiseline?
Šta "bebi govor" otkriva o ranom učenju jezika?
Način na koji odrasli govore sa bebama – nežno, usporeno i pevušljivo – poznat kao infant-directed speech (IDS), ili govor usmeren ka bebama, već decenijama privlači pažnju istraživača. Ispostavlja se da ovaj poseban stil komunikacije nije samo simpatično brbljanje, već može igrati važnu ulogu u razvoju jezičkih veština kod dece.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: