-
Poslednjih 5 pesama
- Colonia - Za tvoje snene oči
- Željko Joksimović - Ledja o ledja
- Crvena jabuka - Nema, Nema Vise Vremena
- Osvajači - Marija
- Merlin - Da šutiš
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Prolećni kolač sa jagodama!
Sunčani dani su stigli i vreme je da počnemo maksimalno da uživamo u njima. Zato obradujte sebe laganim kolačem sa jagodama, a za dodatni ugođaj ovaj desert upotpunite svežim ceđenim sokom od istog voća...
Ideja za ručak: Ćuretina u vinu
Ako ne pripremate ćuretinu dovoljno često postoji velika verovatnoća da će vas ovaj recept oduševiti. Ovako spremljena ćuretina izuzetno je sočna i aromatična...
-
Zdravlje
Kako pobediti prolećni umor? Pet jednostavnih saveta
Zašto se često osećamo umorno, iscrpljeno i bez energije, uprkos pozitivnoj atmosferi koju sa sobom nosi dugo očekivano proleće? Ovaj fenomen poznat je kao prolećna malaksalost ili prolećni umor.
Simptomi nedostatka vitamina C
Vitamin C je esencijalan za rast i razvoj organizma. Nedostatak ovog vitamina, poznat kao skorbut, nastaje kada telo ne dobija dovoljno vitamina C iz ishrane. Budući da telo ne proizvodi vitamin C, neophodno je unositi ga putem hrane, prvenstveno voća i povrća.
-
-
Putovanja
Gde sunce najviše sija? Ovo su najsunčanije prestonice Evrope!
Nova studija rangirala je 46 evropskih prestonica prema broju sunčanih sati koje imaju tokom godine – a ovo je top pet!
Najlepše lisabonske bašte ovog proleća otvorene za posetioce
U okviru festivala Jardins Abertos, najlepše zelene oaze Lisabona otvoriće svoja vrata svim ljubiteljima prirode tokom četiri vikenda u maju – i to bez ikakve ulaznice. Inicijativa ima za cilj da „podstakne snažnu i pozitivnu vezu s prirodom“, spajajući održivost sa urbanim načinom života.
-
Preporučujemo
Ofarbajte jaja ove godine uz pomoć sode bikarbone
Ako još uvek ne znate kojom tehnikom ćete farbati uskršnja jaja, ovaj način će vam se sigurno veoma dopasti. Veoma je lako, a rezultat će vas oduševiti.
Trik sa čašom koji može da nam pomogne da se rešimo vinskih mušica
Vinske, odnosno voćne mušice, uskoro će se pojaviti u našim domovima. Ako ih primetite kako lete oko kante za smeće ili posude s voćem i povrćem, isprobajte jednostavan trik sa čašom.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.42 117.24 118.06 CHF 124.84 125.72 126.60 USD 100.97 101.68 102.39
-
Najveći praznik za potrošače: Šta je prava istorija CRNOG PETKA?
Širom sveta Crni petak poznat je kao praznik kupohoičara i ljubitelja popusta. Ova tradicija prenela se I na našu zemlju, pa tako već godinama i mi obeležavamo ovaj dan. Ipak, da li ste se nekada zapitali kako je nastao Crni petak?
29-11-2024 | 10:02 | Autor/Izvor: Naxi media, History
Foto: Bigstock, Angelov
Crni petak je sastavni deo proslave Dana zahvalnosti, ali ova praznična tradicija ima mračnije korene nego što možete zamisliti, piše History.
Prva zabeležena upotreba termina „crni petak“ nije se odnosila na praznične kupovine posle Dana zahvalnosti, već na finansijsku krizu: konkretno, na krah američkog tržišta zlata 24. septembra 1869. Dva ozloglašena nemilosrdna finansijera sa Volstrita. Džej Guld i Jim Fisk, radili su zajedno da otkupe što više nacionalnog zlata, nadajući se da će cenu podići do neba i prodati ga za zapanjujuću sumu novca. Tog petka u septembru, zavera se konačno razotkrila, što je dovelo do pada berze i bankrota, od barona sa Volstrita do farmera.
Priča koja se najčešće ponavlja iza tradicije Crnog petka, Dan zahvalnosti povezuje sa trgovcima na malo. Kako priča kaže, posle cele godine poslovanja sa gubitkom („u minusu“) prodavnice bi navodno ostvarile profit, dan posle Dana zahvalnosti, svi bi bili zainteresovani za kupovinu, a posebno za popuste. Iako je istina da su maloprodajne kompanije beležile gubitke crvenom bojom, a profite crnim kada su vodile svoje računovodstvo, ova verzija porekla Crnog petka je zvanično sankcionisana i navodi se da je netačna .
Poslednjih godina pojavio se još jedan mit koji daje posebno ružan zaokret u tradiciji, tvrdeći da su još u 1800-ih vlasnici južnjačkih plantaža mogli da kupuju porobljene radnike sa popustom dan posle Dana zahvalnosti. Iako je ova verzija korena Crnog petka razumljivo navela neke da pozivaju na bojkot maloprodajnog praznika, ona zapravo nema osnova.
Prava istorija iza Crnog petka, međutim, nije tako sunčana kao što trgovci možda veruju. Još 1950-ih, policija u gradu Filadelfiji koristila je taj izraz da opiše haos koji je nastao dan posle Dana zahvalnosti, kada su horde kupaca i turista iz predgrađa preplavile grad uoči velike fudbalske utakmice Vojske i mornarice koja je održana na tom mestu. Ne samo da policajci iz Filadelfije nisu mogli da uzmu slobodan dan, već su morali da rade izuzetno duge smene suočavajući se sa dodatnom gužvom i saobraćajem. Kradljivci su to takođe iskoristili i bežali su sa robom iz prodavnica, što je dodatno povećalo probleme za sprovođenje zakona.
Do 1961. godine, „Crni petak“ je postao popularan u Filadelfiji, do te mere da su gradski trgovci bezuspešno pokušavali da promene ime u „Veliki petak“ kako bi uklonili negativne konotacije. Međutim, termin se nije proširio na ostatak zemlje, a tek 1985. nije bio u uobičajenoj upotrebi širom zemlje. Negde krajem 1980-ih, međutim, prodavci su pronašli način da ponovo osmisle Crni petak i pretvore ga u nešto što se odrazilo pozitivno, a ne negativno. Rezultat je bio koncept praznika „crveno ka crnom“ koji je ranije pomenut, i ideja da je dan posle Dana zahvalnosti obeležio priliku kada su američke prodavnice konačno ostvarile profit.
Priča o Crnom petku je zaokružena, i ubrzo su mračniji koreni tog izraza u Filadelfiji uglavnom zaboravljeni. Od tada, jednodnevna prodajna bonanca prerasla je u četvorodnevni događaj i izazvala druge „maloprodajne praznike“ kao što su subota/nedelja za mala preduzeća i sajber ponedeljak. Prodavnice su počele da se otvaraju sve ranije tog petka, a sada najposvećeniji kupci mogu da krenu odmah u kupovinu nakon obroka za Dan zahvalnosti.
-
Pročitajte i...
Lažna sećanja: Evo kako mozak može da vas zavarava
Mozak je jedan od najistraživanijih ljudskih organa o čijem funkcionisanju ipak još uvek ne znamo dovoljno, a pitanje je da li ćemo ikada moći da kažemo da smo otkrili sve njegove "tajne", ali su naučnici već opisali nekoliko načina na koje nas mozak može – prevariti.
Da li ste čuli za „kofeinsko dremanje“? Evo kako deluje!
Prema dr Markusu Ploesseru, stručnjaku za integrativnu medicinu u Open Mind Health-u sa fokusom na dugovečnost i spavanje, „kofeinsko dremanje“ traje oko 20 minuta, piše Huffpost. „Ideja je da, kada se probudite, kofein počne da deluje, pojačavajući osvežavajući efekat dremke“, objašnjava Ploesser. „Pristalice tvrde da ova kombinacija može povećati energiju i budnost efikasnije nego samo popodnevna dremka ili kafa.“
Skriveni dragulj Škotske na prodaju: Ovo ostrvo je jeftinije od stana u Glazgovu
Čitavo škotsko ostrvo stavljeno je na prodaju po ceni od 350.000 funti – što je jeftinije od trosobnog stana u Glazgovu.
Kako su iguane prešle 8.000 kilometara da stignu do tropskog Fidžija?
Iguane su poznate po tome što se mogu prevoziti na plutajućoj vegetaciji, a zabeležena su i njihova "putovanja" od čak 1.000 kilometara do Galapagosa. Međutim, najduže poznato prelaženje okeana među kopnenim životinjama pripada praprecima fidžijskih iguana, pokazuje novo istraživanje biologa sa Univerziteta Kalifornije u Berkliju i Univerziteta u San Francisku.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: