-
Poslednjih 5 pesama
- Oliver Dragojević - Tko sam ja da ti sudim
- Bajaga - Lepa Janja ribareva kći
- Zdravko Čolić - Krasiva
- Sergej Ćetković - Zbog nas
- Tutti Frutti Band - Ne bojim se drugova tvoga frajera
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Krompir sa slaninom i belim lukom
Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.
Pasta sa lososom
Ovo je pasta koja će vas oduševiti i probuditi sva vaša čula. Uživajte u ovom jednostavnom obroku uz čašu hladne limunade ili kvalitetnog belog vina...
-
Zdravlje
Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju
Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.
Šta tvrdi nauka: Da li je kolagen zaista najmoćniji suplement?
Poslednjih godina kolagen koristi sve veći broj ljudi, a njegovoj popularnosti dodatno doprinose poznate ličnosti i influenseri, svakodnevno promovišući ideju o njegovom čudotvornom dejstvu na nokte, kožu i kosu.
-
Putovanja
Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!
Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.
Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine
Detour Discotheque je do sada organizovao spektakularne žurke na vrhovima planina i udaljenim ostrvima, a sada stiže u Apuliju!
-
Preporučujemo
Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja
Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.
Efikasna rešenja za uklanjanje neprijatnih mirisa u frižideru
Sigurno ste se bar nekad susreli sa neprijatnim mirisima koji dolaze iz frižidera. Čak iako ste prečistili sve i izbacili hranu, moguće je da je frižider zadržao neprijatan miris. Iapk moguće je rešiti se neprijatnih mirisa u frižideru i kanti koristeći prirodne metode koje će vaš dom ispuniti prijatnim mirisom.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.37 117.19 118.01 CHF 124.22 125.10 125.97 USD 102.31 103.04 103.76
-
Najveći praznik za potrošače: Šta je prava istorija CRNOG PETKA?
Širom sveta Crni petak poznat je kao praznik kupohoičara i ljubitelja popusta. Ova tradicija prenela se I na našu zemlju, pa tako već godinama i mi obeležavamo ovaj dan. Ipak, da li ste se nekada zapitali kako je nastao Crni petak?
29-11-2024 | 10:02 | Autor/Izvor: Naxi media, History
Foto: Bigstock, Angelov
Crni petak je sastavni deo proslave Dana zahvalnosti, ali ova praznična tradicija ima mračnije korene nego što možete zamisliti, piše History.
Prva zabeležena upotreba termina „crni petak“ nije se odnosila na praznične kupovine posle Dana zahvalnosti, već na finansijsku krizu: konkretno, na krah američkog tržišta zlata 24. septembra 1869. Dva ozloglašena nemilosrdna finansijera sa Volstrita. Džej Guld i Jim Fisk, radili su zajedno da otkupe što više nacionalnog zlata, nadajući se da će cenu podići do neba i prodati ga za zapanjujuću sumu novca. Tog petka u septembru, zavera se konačno razotkrila, što je dovelo do pada berze i bankrota, od barona sa Volstrita do farmera.
Priča koja se najčešće ponavlja iza tradicije Crnog petka, Dan zahvalnosti povezuje sa trgovcima na malo. Kako priča kaže, posle cele godine poslovanja sa gubitkom („u minusu“) prodavnice bi navodno ostvarile profit, dan posle Dana zahvalnosti, svi bi bili zainteresovani za kupovinu, a posebno za popuste. Iako je istina da su maloprodajne kompanije beležile gubitke crvenom bojom, a profite crnim kada su vodile svoje računovodstvo, ova verzija porekla Crnog petka je zvanično sankcionisana i navodi se da je netačna .
Poslednjih godina pojavio se još jedan mit koji daje posebno ružan zaokret u tradiciji, tvrdeći da su još u 1800-ih vlasnici južnjačkih plantaža mogli da kupuju porobljene radnike sa popustom dan posle Dana zahvalnosti. Iako je ova verzija korena Crnog petka razumljivo navela neke da pozivaju na bojkot maloprodajnog praznika, ona zapravo nema osnova.
Prava istorija iza Crnog petka, međutim, nije tako sunčana kao što trgovci možda veruju. Još 1950-ih, policija u gradu Filadelfiji koristila je taj izraz da opiše haos koji je nastao dan posle Dana zahvalnosti, kada su horde kupaca i turista iz predgrađa preplavile grad uoči velike fudbalske utakmice Vojske i mornarice koja je održana na tom mestu. Ne samo da policajci iz Filadelfije nisu mogli da uzmu slobodan dan, već su morali da rade izuzetno duge smene suočavajući se sa dodatnom gužvom i saobraćajem. Kradljivci su to takođe iskoristili i bežali su sa robom iz prodavnica, što je dodatno povećalo probleme za sprovođenje zakona.
Do 1961. godine, „Crni petak“ je postao popularan u Filadelfiji, do te mere da su gradski trgovci bezuspešno pokušavali da promene ime u „Veliki petak“ kako bi uklonili negativne konotacije. Međutim, termin se nije proširio na ostatak zemlje, a tek 1985. nije bio u uobičajenoj upotrebi širom zemlje. Negde krajem 1980-ih, međutim, prodavci su pronašli način da ponovo osmisle Crni petak i pretvore ga u nešto što se odrazilo pozitivno, a ne negativno. Rezultat je bio koncept praznika „crveno ka crnom“ koji je ranije pomenut, i ideja da je dan posle Dana zahvalnosti obeležio priliku kada su američke prodavnice konačno ostvarile profit.
Priča o Crnom petku je zaokružena, i ubrzo su mračniji koreni tog izraza u Filadelfiji uglavnom zaboravljeni. Od tada, jednodnevna prodajna bonanca prerasla je u četvorodnevni događaj i izazvala druge „maloprodajne praznike“ kao što su subota/nedelja za mala preduzeća i sajber ponedeljak. Prodavnice su počele da se otvaraju sve ranije tog petka, a sada najposvećeniji kupci mogu da krenu odmah u kupovinu nakon obroka za Dan zahvalnosti.
-
Pročitajte i...
Koliko naši geni utiču na naše postupke i uobičajeno ponašanje?
Mnogi od nas veruju da smo gospodari sopstvene sudbine, ali nova istraživanja otkrivaju koliko naše ponašanje zavisi od gena.
Lažna sećanja: Evo kako mozak može da vas zavarava
Mozak je jedan od najistraživanijih ljudskih organa o čijem funkcionisanju ipak još uvek ne znamo dovoljno, a pitanje je da li ćemo ikada moći da kažemo da smo otkrili sve njegove "tajne", ali su naučnici već opisali nekoliko načina na koje nas mozak može – prevariti.
Da li ste čuli za „kofeinsko dremanje“? Evo kako deluje!
Prema dr Markusu Ploesseru, stručnjaku za integrativnu medicinu u Open Mind Health-u sa fokusom na dugovečnost i spavanje, „kofeinsko dremanje“ traje oko 20 minuta, piše Huffpost. „Ideja je da, kada se probudite, kofein počne da deluje, pojačavajući osvežavajući efekat dremke“, objašnjava Ploesser. „Pristalice tvrde da ova kombinacija može povećati energiju i budnost efikasnije nego samo popodnevna dremka ili kafa.“
Skriveni dragulj Škotske na prodaju: Ovo ostrvo je jeftinije od stana u Glazgovu
Čitavo škotsko ostrvo stavljeno je na prodaju po ceni od 350.000 funti – što je jeftinije od trosobnog stana u Glazgovu.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: