Slušate: Popodne sa Milošem Lazićem

Pesma: S.A.R.S. - Lutka

Popodne sa Milošem Lazićem
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. S.A.R.S. - Lutka
    2. Knez - Mia bella signorina
    3. Zana - Majstor za poljupce
    4. Nina Badrić - Pamtim
    5. Neki To Vole Vruće - California
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Boris Režak - Ponedeljak - Mojih 50
    2. 27. jun - 1 - Dodir noći
    3. 27. jun - 2 - Dodir noći
    4. 27. jun - 3 - Dodir noći
    5. Tijana Bogićević - Petak - Mojih 50
  • Preporučujemo
    Engleska pita sa jabukama Engleska pita sa jabukama

    Naša domaća pita sa jabukama je savršen desert, ali ako volite da eksperimentišete probajte i englesku, starinsku verziju.

    Grčka musaka sa šampinjonima Grčka musaka sa šampinjonima

    Vrlo interesantna musaka koja će oduševiti sve ljubitelje šampinjona...

  • Zdravlje
    Evo šta se dešava u telu tokom šest sati nakon prve jutarnje kafe Evo šta se dešava u telu tokom šest sati nakon prve jutarnje kafe

    Mozak je izuzetno složen sistem, koji se neprestano prilagođava. Što češće konzumirate kafu, u mozgu se stvara veći broj adenozinskih receptora, zbog čega vam s vremenom može biti potrebno više kofeina da biste ostali budni nego kada ste prvi put počeli da je pijete u mlađim danima.

    Šest znakova da vam nedostaje kalijum: Evo kako da ga nadoknadite Šest znakova da vam nedostaje kalijum: Evo kako da ga nadoknadite

    Kalijum je mineral koji se često zanemaruje, iako ima presudnu ulogu u funkcionisanju tela – od pravilnog rada mišića i srca, do regulacije krvnog pritiska i održavanja ravnoteže tečnosti. Njegov dovoljan unos može imati veći efekat na snižavanje pritiska čak i od smanjenja unosa soli, zbog čega je važno prepoznati signale koje telo šalje kada mu ovog minerala nedostaje.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Jedan od najpopularnijih evropskih gradova za vikend putovanja uvodi zabranu alkohola Jedan od najpopularnijih evropskih gradova za vikend putovanja uvodi zabranu alkohola

    Od srede, 25. juna, Porto je počeo sa primenom zabrane prodaje alkohola za konzumaciju na javnim mestima u večernjim satima – evo šta to znači za noćni život u ovom portugalskom gradu.

    Da li je ovo najbolji grad za stanovanje u 2025. godini? Da li je ovo najbolji grad za stanovanje u 2025. godini?

    Beč je ponovo dospeo u žižu međunarodne pažnje zahvaljujući izuzetnom kvalitetu života – ali ovog puta sa posebnim naglaskom na stanovanje. Prema najnovijem izdanju prestižnog magazina Monocle, austrijska prestonica proglašena je najboljim gradom na svetu za stanovanje u 2025. godini.

  • Preporučujemo
    Koliko je dovoljno? Proverite da li koristite previše deterdženta prilikom pranja u veš mašini Koliko je dovoljno? Proverite da li koristite previše deterdženta prilikom pranja u veš mašini

    Ako vam se dešava da odeća nakon pranja u veš mašini deluje grubo, kruto ili neprijatno na dodir – iako je naizgled čista i mirišljava – možda niste ni svesni da koristite previše deterdženta. Prekomerna količina praška ili tečnog sredstva ne znači nužno bolje pranje, a često može imati suprotan efekat: vlakna postaju tvrđa, koža iritirana, a mašina se dodatno opterećuje. Vreme je da proverite – možda je manje zapravo više kada je deterdžent u pitanju.

    Sunčani dani – idealno vreme za pranje zavesa, ali koliko često bi to trebalo da radimo? Sunčani dani – idealno vreme za pranje zavesa, ali koliko često bi to trebalo da radimo?

    Leto je donelo sunčane i tople dan, što znači da je pravo vreme za pranje zavesa. Ipak, mnogi nisu sigurni koliko često bi trebalo da ih peru. Stručnjaci za čišćenje upozoravaju da prljave zavese mogu zadržavati prašinu, alergene i neprijatne mirise, čineći prostor nezdravim i vizuelno neurednim.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.32 117.14 117.96
    CHF 124.52 125.40 126.27
    USD 98.69 99.38 100.08
  • Povezani članci
  • Koji vitamini i suplementi ne bi trebalo da se uzimaju zajedno?

    Mnogi ljudi uzimaju suplemente kako bi poboljšali zdravlje ili sprečili bolesti. U Sjedinjenim Američkim Državama, kao i u najvećem delu sveta suplementi nisu regulisani od strane Agencije za hranu i lekove (FDA). To znači da ne dolaze sa strogim uputstvima za upotrebu niti sa upozorenjima o mogućim interakcijama, kao što je slučaj sa lekovima na recept.




    25-02-2025 | 10:48 | Autor/Izvor: Naxi media, MedicineNet

    Foto: Bigstock, dolgachov


    Zbog toga je važno obratiti pažnju na to koje suplemente uzimate, kada ih uzimate i u kojim količinama.


    Kombinacije vitamina koje treba izbegavati


    Vitamin C i vitamin B12

    Vitamin C je snažan antioksidans koji jača imunitet, dok vitamin B12 pomaže u očuvanju zdravlja nervnog sistema i formiranju crvenih krvnih zrnaca.

    Istraživanja pokazuju da istovremeno uzimanje ova dva suplementa može smanjiti apsorpciju vitamina B12. Zato se preporučuje da ih uzimate s razmakom od najmanje dva sata.


    Vitamin A u suplementima i hrana bogata vitaminom A


    Vitamin A je rastvorljiv u mastima, što znači da se višak skladišti u organizmu. Zbog toga nije potrebno uzimati ga svakog dana. Prekomerni unos može oslabiti kosti i povećati rizik od preloma, a takođe može biti štetan za nerođene bebe.


    Ako ste trudni ili uzimate suplemente vitamina A, izbegavajte jetru i paštete od jetre, jer su izuzetno bogate ovim vitaminom. Čak i ako ne uzimate suplemente, ove namirnice ne bi trebalo jesti više od jednom nedeljno.


    Folna kiselina (vitamin B9) i vitamin B12


    Iako su oba vitamina važna, prekomeran unos folne kiseline može prikriti simptome nedostatka vitamina B12. Pre nego što dodate ove suplemente u svoju rutinu, obavezno se posavetujte sa lekarom i proverite nivo vitamina u organizmu.


    Vitamin E i vitamin K


    Vitamin E može povećati rizik od krvarenja kod nekih ljudi. S druge strane, vitamin K pomaže u zgrušavanju krvi. Uzimanje ova dva vitamina zajedno može smanjiti efikasnost vitamina K, pa ih je bolje konzumirati odvojeno.


    Druge kombinacije suplemenata koje treba izbegavati

    Bakar i cink

    Bakar i cink su esencijalni minerali koji igraju ključnu ulogu u zdravlju nervnog sistema, zarastanju rana i razvoju mozga. Međutim, kada se uzimaju zajedno, cink može ometati apsorpciju bakra. Osobe koje uzimaju velike količine cinka mogu razviti nedostatak bakra.

    Zanimljivo je da neki proizvodi, poput krema za proteze, sadrže cink. Ako koristite takve kreme i primetite neurološke simptome, možda imate manjak bakra.


    Zeleni čaj i gvožđe


    I zeleni čaj i gvožđe donose brojne zdravstvene koristi, ali kada se uzimaju zajedno, antioksidansi iz zelenog čaja mogu smanjiti apsorpciju gvožđa.


    Kalcijum i drugi minerali


    Kalcijum je važan za zdravlje kostiju, ali može ometati apsorpciju cinka, magnezijuma i gvožđa. Ako uzimate više minerala, posavetujte se sa lekarom o najboljem vremenu za njihovu konzumaciju kako biste osigurali maksimalnu apsorpciju.


    Koliko vremena treba između uzimanja različitih vitamina?


    Vreme zavisi od vrste vitamina. Međutim, najvažnije pravilo je da suplemente uzimate redovno i uvek u vreme koje vam je lako da zapamtite.


    Vitamini rastvorljivi u mastima (A, D, E i K) najbolje se apsorbuju uz obrok koji sadrži masti. Ovo važi i za multivitamine i prenatalne suplemente.


    Simptomi loših kombinacija ili prekomernog unosa vitamina


    Vitamini rastvorljivi u vodi uglavnom se izlučuju kroz urin ako ih unesete previše. Međutim, vitamini rastvorljivi u mastima se skladište u organizmu, što može dovesti do toksičnih nivoa.


    Prekomeran unos vitamina B6 može izazvati neurološke probleme, uključujući trnjenje i peckanje u rukama i nogama.

    Takođe, neki vitamini mogu ometati delovanje lekova. Na primer, vitamin K može smanjiti efikasnost lekova za razređivanje krvi.


    Koje vitamine treba uzimati ujutru, a koje uveče?


    Ujutru: B vitamini – najbolje ih je uzimati uz doručak jer mogu povećati nivo energije.

    Uveče: Vitamin E – može pomoći u prevenciji problema s pamćenjem uzrokovanih nedostatkom sna i poboljšati kvalitet sna.

    Interakcije vitamina, suplemenata i lekova

    Određeni suplementi mogu ometati delovanje lekova na recept. Ako redovno uzimate lekove, obavezno se posavetujte sa lekarom pre dodavanja novih suplemenata.

     

    Lekovi za razređivanje krvi


    Vitamin A i vitamin K mogu negativno uticati na lekove za razređivanje krvi. Takođe, određeni biljni preparati, poput ribljeg ulja, belog luka, ginka, ginsenga i kantariona, mogu pojačati efekat ovih lekova.

     


    Lekovi za srčane bolesti


    Visoke doze vitamina D mogu loše delovati na lekove za snižavanje holesterola i krvnog pritiska. Kantarion može smanjiti efikasnost određenih lekova za srce, poput digoksina i verapamila.

    Koji vitamini se preporučuju da se uzimaju zajedno?

    Neki vitamini bolje deluju kada se kombinuju:

    Gvožđe i vitamin C – Vitamin C poboljšava apsorpciju gvožđa iz biljnih izvora.

    Folna kiselina i vitamin B12 – Obe hranljive materije su važne za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca i sprečavanje umora.

  • Pročitajte i...
    Da li bi žene trebalo da uzimaju kreatin? Evo šta kaže dijetetičarka Da li bi žene trebalo da uzimaju kreatin? Evo šta kaže dijetetičarka

    Kreatin je jedinjenje koje se prirodno nalazi u telu, ali i u određenim namirnicama poput mesa i ribe. Može se unositi i kao dodatak ishrani. Dodaci kreatina su generalno bezbedni i povezani s nizom zdravstvenih prednosti, poput povećanja mišićne mase i snage. Iako se često vezuje za muškarce i sportove poput bodibildinga, kreatin može biti koristan i za žene.

    Uloga esencijalnih aminokiselina u telu: Koje su najvažnije? Uloga esencijalnih aminokiselina u telu: Koje su najvažnije?

    Esencijalne aminokiseline su organska jedinjenja neophodna za pravilno funkcionisanje organizma. Njihov glavni izvor su određene namirnice.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: