-
Poslednjih 5 pesama
- Boris Novković - Prodala Me Ti
- Bajaga - Iza nas
- Aleksandra Radović - Ziveo Kraj
- Zdravko Čolić - Zvao sam je Emili
- Hari Mata Hari - Baš ti lijepo stoje suze
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Palenta sa semenkama
Ako ste ljubitelj palente sa sirom ili pavlakom možda ćete poželeti da isprobate nešto novo i drugačije... Ako, ipak niste ljubitelj ove vrste obroka ovaj recept može prijatno da vas iznenadi.
Krompir sa slaninom i belim lukom
Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.
-
Zdravlje
Efekti nedostatka sna na telo!
Nedovoljno sna iscrpljuje mentalne sposobnosti i ugrožava fizičko zdravlje. Nauka je povezala hroničan nedostatak sna sa brojnim zdravstvenim problemima – od gojenja do oslabljenog imunog sistema. Ako ste ikada proveli noć prevrćući se u krevetu, znate kako ćete se osećati sutradan: umorno, razdražljivo i dezorijentisano. Ali, redovno uskraćivanje preporučenih 7 do 9 sati sna ima mnogo ozbiljnije posledice od pukog jutarnjeg umora.
Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju
Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.
-
-
Putovanja
Ovaj gradić proglašen je najlepšim priobalnim mestom na svetu!
Prestižni magazin Architectural Digest sastavio je listu najlepših priobalnih gradova sveta, a na samom vrhu našao se Camogli, slikoviti gradić na severozapadu Italije, nadomak Đenove.
Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!
Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.
-
Preporučujemo
Koje su to najčešće greške koje pravimo kad peremo veš u veš mašini?
Iako pranje veša deluje kao rutinska aktivnost, mnogi od nas prave uobičajene greške koje utiču na miris, dugotrajnost i izgled odeće. Jedna od najčešćih zabluda ogleda se u korišćenju previše omekšivača ili deterdženta, kao i u pogrešnom izboru temperature pranja.
Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja
Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.37 117.19 118.01 CHF 124.22 125.10 125.97 USD 102.31 103.04 103.76
-
Kako bi funkcionisala Zemlja da je ravna ploča?
Možete li da zamislite Zemlju kao ravnu ploču? Kako bi i da li bi to uopšte moglo da funkcioniše?
18-12-2023 | 12:41 | Autor/Izvor: Naxi media, National geographic Srbija
Foto: Bigstock, ArthurBalitskiy
Danas je gotovo nezamislivo zamislimo Zemlju kao ravnu ploču, ali tokom većeg dela istorije ljudi su to prihvatali kao istinu, kako navodi Curiosity.com. Međutim, jedan od aspekata koji su naši preci zanemarili u toj percepciji je gravitacija.
Kako bi gravitacija delovala na ravnu ploču?Mnogi neobični efekti na Zemlji bili bi rezultat kombinacije ravne ploče i gravitacije. Ova fundamentalna sila u univerzumu bi značajno promenila "palačinka planetu" na nekoliko fascinantnih načina. Važno je naglasiti da Zemljina gravitacija ne bi delovala naniže, već bi vuča bila usmerena ka centru celog diska. Zato, ako biste stajali u samom centru diska, osetili biste gravitaciju, ali što se više udaljavate od centra, imali biste osećaj da vas nešto stalno privlači i odbija.
Gravitacija ne samo da bi povukla ljude i životinje, već bi usmerila svu vodu na Zemlji ka centru. Kao rezultat toga, naša planeta bi imala ogroman okean u sredini, ostavljajući ivice izvan okeana suve. Kopnene životinje bi naseljavale prsten oko okeana, blago nagnut prema unutra. Zbog fenomena poznatog kao gravitropizam, koji uzrokuje da biljke usmere svoje korenje ka centru gravitacije, drveće i žbunje bi bilo uvrnuto.
Šta bi se u tom slučaju desilo sa svemirom?Postoji i pitanje šta se tačno dešava sa svemirom, ako je planeta ravna. U poznatom modelu Sunčevog sistema Zemlja je okrugla i orbitira oko Sunca, koje je takođe okruglo. Ali da je Zemlja ravna, ne bi kružila oko Sunca. Umesto toga, Sunce bi bilo mnogo manje od Zemlje i kretalo bi se, zajedno sa Mesecom, visoko iznad ploče kao da su privezani za Severni pol - "centar Zemlje". Postoji samo jedan problem - šta ih drži tamo gore? Nema poznate sile koja bi mogla levitirati dva nebeska tela visoko iznad masivnog objekta, pritom održavajući ih u večitom kružnom kretanju.
Prema klasičnoj karti ravne Zemlje, obod sveta je zid leda obično nazivan Antarktik, a sam centar je Severni pol. Ideja da se Sunce okreće oko spoljašnjeg okvira može da objasni zašto su dani toliko kratki, a noći tako duge u nekim mesecima kada biste se približavali arktičkom krugu. Ipak, to nikako ne objašnjava kako se ova situacija menja za vreme druge polovine godine, sa tamnim danima na jugu i večitim sunčevim zracima na obalama Islanda.
Sve ovo izostavlja činjenicu da satelitska komunikacija ne bi bila moguća na ravnoj Zemlji. Ne bismo mogli da lansiramo objekte u orbitu ako ni ne znamo koje sile održavaju Sunce i Mesec. Sateliti bi morali da se izbore sa tim silama kako bi ostali tamo gore. A pošto, zapravo, postoje sateliti u orbiti, dolazimo do zaključka da je Zemlja i dalje okrugla. -
Pročitajte i...
Koliko naši geni utiču na naše postupke i uobičajeno ponašanje?
Mnogi od nas veruju da smo gospodari sopstvene sudbine, ali nova istraživanja otkrivaju koliko naše ponašanje zavisi od gena.
Lažna sećanja: Evo kako mozak može da vas zavarava
Mozak je jedan od najistraživanijih ljudskih organa o čijem funkcionisanju ipak još uvek ne znamo dovoljno, a pitanje je da li ćemo ikada moći da kažemo da smo otkrili sve njegove "tajne", ali su naučnici već opisali nekoliko načina na koje nas mozak može – prevariti.
Da li ste čuli za „kofeinsko dremanje“? Evo kako deluje!
Prema dr Markusu Ploesseru, stručnjaku za integrativnu medicinu u Open Mind Health-u sa fokusom na dugovečnost i spavanje, „kofeinsko dremanje“ traje oko 20 minuta, piše Huffpost. „Ideja je da, kada se probudite, kofein počne da deluje, pojačavajući osvežavajući efekat dremke“, objašnjava Ploesser. „Pristalice tvrde da ova kombinacija može povećati energiju i budnost efikasnije nego samo popodnevna dremka ili kafa.“
Skriveni dragulj Škotske na prodaju: Ovo ostrvo je jeftinije od stana u Glazgovu
Čitavo škotsko ostrvo stavljeno je na prodaju po ceni od 350.000 funti – što je jeftinije od trosobnog stana u Glazgovu.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: