Slušate: Jutro uz Svetu Stefanovića

Pesma: Crvena jabuka - Neka Nova Jutra

Jutro uz Svetu Stefanovića
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Crvena jabuka - Neka Nova Jutra
    2. Zdravko Čolić - Zvao sam je Emili
    3. Laki Pingvini - Pokreni me
    4. Denis & Denis - Soba 23
    5. Bajaga - Jedino To Se Zove Ljubav
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. 21. januar - 1 - Dodir noći
    2. 21. januar - 2 - Dodir noći
    3. 21. januar - 3 - Dodir noći
    4. Ivan Zablaćanski - Utorak - Mojih 50
    5. 20. januar - 1 - Dodir noći
  • Preporučujemo
    Baklava sa pistaćima! Baklava sa pistaćima!

    Uživajte u ovoj luksuznoj verziji baklave sa bogatim ukusom pistaća!

    Pečeni spanać sa sirom i orasima Pečeni spanać sa sirom i orasima

    Ako niste ljubitelj standardne pripreme ovog jela obavezno isprobajte ovaj recept.

  • Zdravlje
    Sve što treba da znate o nedostatku kalcijuma: Simptomi, uzroci i lečenje Sve što treba da znate o nedostatku kalcijuma: Simptomi, uzroci i lečenje

    Hipokalcemija, odnosno nizak nivo kalcijuma u krvi, može izazvati simptome nedostatka kalcijuma kao što su bolovi u mišićima i umor. Da bi se povećali nivoi kalcijuma, lekar može da preporuči konzumiranje više namirnica bogatih kalcijumom ili uzimanje suplemenata.

    Pripremite mikrobiom za najlakši gubitak kilograma Pripremite mikrobiom za najlakši gubitak kilograma

    Naša telesna težina ne zavisi samo od genetike i metabolizma – ključnu ulogu igraju i bakterije u crevima. Evo kako možete hraniti svoj mikrobiom na način koji podstiče mršavljenje.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Dva evropska grada konačno će biti povezana direktnim vozom! Dva evropska grada konačno će biti povezana direktnim vozom!

    Nakon dvogodišnjeg čekanja, Pariz i Milano će ponovo biti povezani direktnom linijom od 1. aprila.

    Rotorua – grad nestvarne lepote, jedinstvenog pejzaža i čudnog mirisa! Rotorua – grad nestvarne lepote, jedinstvenog pejzaža i čudnog mirisa!

    Iako ovaj grad doslovno miriše na trula jaja, on je ujedno i jedno od najlepših mesta na svetu. Rotorua, smeštena u srcu Severnog ostrva Novog Zelanda, izgleda gotovo nestvarno

  • Preporučujemo
    Saveti profesionalca: Kako očistiti kupatilo bez izbeljivača? Saveti profesionalca: Kako očistiti kupatilo bez izbeljivača?

    Iako mnogi koriste izbeljivač za čišćenje kupatila, posebno WC šolje, ekspertkinja iz kompanije The Big Clean Co. tvrdi da on više šteti nego što koristi i da bi trebalo posegnuti za njim samo u krajnjoj nuždi.

    Ne bacajte kesice čaja: Pametni trikovi za ponovnu upotrebu! Ne bacajte kesice čaja: Pametni trikovi za ponovnu upotrebu!

    Umesto da iskorišćene kese čaja odmah bacite, možete ih iskoristiti na praktične i iznenađujuće načine. Bilo da želite da omekšate meso, osvežite prostor ili pronađete prirodnu alternativu za čišćenje, čajne kese mogu biti korisne u domaćinstvu. Sledeći put kada uživate u omiljenom čaju, isprobajte ove trikove i maksimalno iskoristite svaku kesicu!

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.29 117.11 117.93
    CHF 122.90 123.76 124.63
    USD 111.24 112.02 112.80
  • Povezani članci
  • Izložba „Čuvari inovacija – 100 godina od prvog srpskog patenta“ u Muzeju nauke i tehnike

    Izložba „Čuvari inovacija – 100 godina od prvog srpskog patenta“ svečano će biti otvorena u četvrtak, 12. decembra 2024. godine, u 18 časova, u Galeriji 51 Muzeja nauke i tehnike (Dobračina 51).




    10-12-2024 | 12:26 | Autor/Izvor: Naxi media, Muzej nauke i tehnike

    Foto: Bigstock, Baloncici


    Muzej nauke i tehnike prvi put predstavlja javnosti modele i makete izrađene na osnovu prvih registrovanih patentnih prijava u Srbiji u Upravi za zaštitu industrijske svojine (današnji Zavod za intelektualnu svojinu Republike Srbije). Prikazani će biti patenti iz međuratnog perioda, kada u Srbiji tek počinje industrijalizacija, najčešće inspirisani svakodnevnim problemima i potrebama građana, kao i unapređivanjem proizvoda za tržište - od kazana za pečenje rakije, preko samoljuljajuće kolevke i natkrivenog bicikla (velosipedskih kola), do sprave za pravljenje cigareta, roštilja i mnogih drugih. Deo izložbe će biti posvećen realizovanim patentnim prijavama iz fonda Muzeja nauke i tehnike, među kojima su i patenti velikana srpske nauke akademika Mihaila Petrovića Alasa, dr Vladimira Stanojevića i akademika Miomira Vukobratovića.

     

    Autori izložbe su Dušan Petrović i Saša Šepec, muzejski savetnici Muzeja nauke i tehnike. Izložbene modele izradio je Dejan Vračarević, dizajner, dugogodišnji saradnik Muzeja nauke i tehnike u oblasti restauracije i zaštite tehničkih eksponata.

     

    U sklopu izložbe, koja će biti dostupna za publiku od 13. decembra 2024. do 31. marta 2025. godine, planirani su prateći programi.

     

    Pronalazaštvo i patentna zaštita u Srbiji

     

    Druga industrijska revolucija, u periodu od 1870. do 1914. godine, donosi ubrzani tehnološki razvoj što je uslovilo usvajanje Pariske konvencije o zaštiti industrijske svojine, 1883. godine. Kraljevina Srbija bila je među prvih 11 zemalja potpisnica ove konvencije, iako je stekla nezavisnost samo pet godina ranije. Kao najznačajniji pronalazači u periodu do Prvog svetskog rata ističu se Ljubomir Klerić, Kosta Milovanović Koka, Mihailo Petrović Alas i Vladimir Stanojević. Budući da u tom periodu Kraljevina Srbija nije imala nadležni organ koji bi izdavao patente, oni su svoje pronalaske štitili u Austrougarskoj, Francuskoj, Velikoj Britaniji i SAD. Daleko značajnije pronalaske u tom periodu stvorili su srpski pronalazači koji su živeli i radili u drugim zemljama - Nikola Tesla (SAD), Mihajlo Pupin (SAD), Ognjeslav Stepanović Kostović (Rusija), Andrija Radovanović, glavni inženjer Škode u Plzenu, kao i Milutin Milanković koji je u to vreme živeo i radio u Beču.

     

    Tek posle Prvog svetskog rata, 1920. godine, stečeni su uslovi za osnivanje Uprave za zaštitu industrijske svojine, u čijoj nadležnosti su bili poslovi u vezi sa zaštitom patenata, uzoraka, modela i žigova, a njen sledbenik je današnji Zavod za intelektualnu svojinu. Prvi Zakon o zaštiti industrijske svojine usvojen je 1922. godine.


    Prvi patent registrovan u Upravi za zaštitu industrijske svojine bio je „Stroj za pečenje rakije“, na ime Milana Jovanovića, kazandžije iz Novog Sada, prenesen mađarski patent iz 1909. godine, a prvi koji je odobrila naša Uprava bio je „Sama sebe ljuljajuća kolevka“, na ime Adema Subašića, sajdžije iz Sarajeva.


    Kako je u ovom periodu počela da se razvija i domaća industrija u Kraljevini SHS, pored fizičkih lica, nosioci patenata postaju i domaća preduzeća.


    Među pronalazačima u prvoj deceniji rada Uprave izdvajaju se Dobrivoje Božić (inženjer u Ministarstvu železnica Kraljevine SHS), Mihailo Petrović Alas, Vladimir Stanojević (brigardni sanitetski lekar), Sergije Baltić, Svetozar Varićak (čuveni matematičar, nastavnik matematike Milutinu Milankoviću i Đuri Kurepi, Ajnštajnov saradnik na geometrijskoj interpretaciji teorije relativnosti).


    Zavod za intelektualnu svojinu u svojoj dugoj istoriji pratio je sudbinu osam država – od Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca do Republike Srbije, u kojima je bio centralni organ nadležan za poslove industrijske svojine, inovirajući propise i zakone u skladu sa svetskim trendovima, a od 1994. godine nadležan je i za poslove autorskih i srodnih prava. Naši savremeni zakoni za zaštitu patenata usklađeni su sa evropskim propisima, Republika Srbija potpisnica je skoro svih međunarodnih ugovora u oblasti patenata, a Evropskoj patentnoj organizaciji pristupila je 2010. godine.

  • Pročitajte i...
    CineStar slavi rođendan 28. januara! CineStar slavi rođendan 28. januara!

    CineStar bioskopi pozivaju sve ljubitelje filma na svoj rođendan koji će biti dan ispunjen najboljom zabavom i fantastičnim filmovima, 28.01.2025.

    “Don Kihot” u Srpskom narodnom pozorištu! “Don Kihot” u Srpskom narodnom pozorištu!

    Ljudmila Konovalova i Viktor Kašeta, zvezde Baleta bečke Opere i Holandskog nacionalnog baleta iz Amsterdama – u februaru dolaze u Novi Sad!

    Muzčko-scenski spektakl: Symphony of Beats – Carmina Burana Muzčko-scenski spektakl: Symphony of Beats – Carmina Burana

    Pred kraj 2024. godine, 28. decembra, u Hangaru Luke Beograd publika je bila deo neponovljivog audio-vizuelnog spektakla, izvođenja muzike “Symphony of Beats: Carmina Burana”, do sada neviđenog u Srbiji.

    Koncert filmske muzike Enija Morikonea i projekcija filma „Cinema Paradiso“ Koncert filmske muzike Enija Morikonea i projekcija filma „Cinema Paradiso“

    Koncert filmske muzike Enija Morikonea i projekcija filma „Cinema Paradiso“ biće održana u subotu, 8. februara u mts Dvorani. Publika će imati priliku da uživa u jedinstvenom spoju filmske muzike i kinematografije, a događaj se organizuje u okviru projekta „CinemaHarmony: Merging European Film and Cultural Heritage“.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: