-
Poslednjih 5 pesama
- Željko Samardžić - Ne spominji ljubav
- Piloti - To je sudbina
- Dino Merlin - Krive Karte
- Josipa Lisac - Noćna ptica
- Idoli - Maljčiki
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Salata sa kruškom, rukolom i sirom
Ova salata je odlična kao lagani obrok, prilog uz meso, ili kao predjelo.
-
Zdravlje
Najbolja hrana za lepu i negovanu kožu!
Ono što jedete može značajno uticati na izgled i osećaj vaše kože, kao i na učestalost određenih kožnih problema. Australijska istraživanja pokazala su da ishrana s niskim glikemijskim indeksom (GI) može da smanji simptome akni i poboljšati kvalitet kože. Savete o ishrani donosi dijetetičarka dr Džoana Mekmilan.
13 načina da se izborite sa žudnjom za šećerom
Da li često konzumirate slatka peciiva za doručak i primećujete li da baš ta navika može da vas natera da posegnete za još nečim slatkim dva sata kasnije? Da li uzmete čokoladicu kako biste prebrodili popodnevni pad energije – a zatim posegnete za kolom da biste se oporavili od tog „pada nakon pada“?
-
-
Putovanja
Najlepše lisabonske bašte ovog proleća otvorene za posetioce
U okviru festivala Jardins Abertos, najlepše zelene oaze Lisabona otvoriće svoja vrata svim ljubiteljima prirode tokom četiri vikenda u maju – i to bez ikakve ulaznice. Inicijativa ima za cilj da „podstakne snažnu i pozitivnu vezu s prirodom“, spajajući održivost sa urbanim načinom života.
Upoznajte čari Samosa: Savršena destinacija za proleće i leto u Grčkoj
Stigli su topli dani, a s njima i sve češće misli o putovanjima, begu iz svakodnevice i trenucima koje možemo provesti na suncu, negde uz more. Kako temperature rastu, raste i želja da otkrijemo nova mesta – ona koja još nisu preplavljena turistima, ali nude sve ono što tražimo od savršenog odmora. Jedna od takvih destinacija krije se u samom srcu Egejskog mora – ostrvo Samos. Iako ne spada u najpoznatije grčke hitove poput Santorinija ili Mikonosa, Samos važi za pravi skriveni dragulj.
-
Preporučujemo
Trik sa čašom koji može da nam pomogne da se rešimo vinskih mušica
Vinske, odnosno voćne mušice, uskoro će se pojaviti u našim domovima. Ako ih primetite kako lete oko kante za smeće ili posude s voćem i povrćem, isprobajte jednostavan trik sa čašom.
Da li ste znali da je aktivni ugalj jedno od najmoćnijih sredstava za čišćenje?
Iako možda deluje neobično, aktivni ugalj je izuzetno efikasan u uklanjanju prljavštine, vlage i neprijatnih mirisa. Za razliku od običnog uglja, njegova porozna struktura omogućava mu da apsorbuje toksine, ulja i vlagu, što ga čini odličnim prirodnim sredstvom za čišćenje.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.41 117.23 118.05 CHF 125.31 126.19 127.07 USD 102.45 103.17 103.89
-
Da li ste čuli za „kofeinsko dremanje“? Evo kako deluje!
Prema dr Markusu Ploesseru, stručnjaku za integrativnu medicinu u Open Mind Health-u sa fokusom na dugovečnost i spavanje, „kofeinsko dremanje“ traje oko 20 minuta, piše Huffpost. „Ideja je da, kada se probudite, kofein počne da deluje, pojačavajući osvežavajući efekat dremke“, objašnjava Ploesser. „Pristalice tvrde da ova kombinacija može povećati energiju i budnost efikasnije nego samo popodnevna dremka ili kafa.“
15-04-2025 | 13:55 | Autor/Izvor: Naxi media, Huffpost
Foto: Bigstock, Olena Rudo
„Istraživanja i anegdotalni dokazi sugerišu da ovaj metod može biti delotvoran u povećanju budnosti i kognitivnih sposobnosti“, navodi Ploesser. Prema njegovom objašnjenju, teorija je da dremka pomaže uklanjanju adenozina, neurotransmitera koji podstiče san i akumulira se tokom budnosti. Kada kofein počne da deluje, blokira adenozinske receptore, sprečavajući nakupljanje osećaja pospanosti i time pojačava budnost. Ipak, dr Sullivan upozorava da „ima vrlo malo istraživanja o kofeinskoj dremci“ i da neće delovati za svakoga. „Znate da vam ovo prija ako se osećate produktivnije ili energičnije posle kratkog sna“, rekla je.
Za optimalne rezultate, dr Sullivan savetuje da izbegavate kofeinsku dremku preblizu vremena za spavanje. „Ciljajte na dremanje usred dana ili barem šest sati pre spavanja. Na primer, ako obično idete na spavanje u 22 sata, izbegavajte dremanje posle 16 časova“, rekla je. Takođe, preporučuje doslednost u vremenu dremanja i planiranje prema trenutku kada osećate pad energije tokom dana. Ako se osećate umorno posle ručka, odspavajte sat vremena kasnije, ali ne duže od 30 minuta. Centri za kontrolu i prevenciju bolesti ističu da je potrebno oko 15-45 minuta da se kofein apsorbuje.
Prema Ploesseru, za većinu ljudi „dremka od 20 minuta odgovara početku delovanja kofeina“. Međutim, Sullivan napominje da „količina kofeina u kafi može da varira“, pa će možda biti potrebno eksperimentisanje sa dužinom dremke. Preporučuje početak sa 20-minutnom dremkom i prilagođavanje za pet ili deset minuta kako biste pronašli optimalno trajanje. Takođe predlaže doslednost u izboru kafe radi stabilne kofeinske doze.
Ploesser savetuje da brzo popijete kafu, u roku od pet do deset minuta, kako bi kofein počeo da se apsorbuje dok spavate i počeo da deluje čim se probudite. Dodavanje šećera ili mleka je u redu ako vam je crna kafa prejaka, iako može blago da uspori apsorpciju kofeina, što neće bitno uticati na efikasnost. „Glavni problem bio bi ako dodatni šećer uzrokuje pad energije ili predstavlja problem za vašu ishranu“, dodaje Ploesser. -
Pročitajte i...
Lažna sećanja: Evo kako mozak može da vas zavarava
Mozak je jedan od najistraživanijih ljudskih organa o čijem funkcionisanju ipak još uvek ne znamo dovoljno, a pitanje je da li ćemo ikada moći da kažemo da smo otkrili sve njegove "tajne", ali su naučnici već opisali nekoliko načina na koje nas mozak može – prevariti.
Vrane znaju geometriju: Inteligentne ptice razbijaju mit o ljudskoj posebnosti
Dugo se smatralo da je sposobnost prepoznavanja geometrijskih oblika – kao što su simetrija, pravi uglovi i paralelne linije – isključivo ljudska osobina. Ali novo istraživanje pokazuje da u tome nismo sami.
Gradovi koji su turiste najviše razočarali: Skupoća, gužve i manjak autentičnosti
Kompanija Radical Storage, koja se bavi skladištenjem prtljaga, sprovela je istraživanje o tome koje su svetske destinacije bile najveće razočaranje za posetioce. Na osnovu analize više od 97.000 Google recenzija u 100 najposećenijih gradova sveta, otkriveno je gde turisti najčešće ostaju nezadovoljni.
Neobična gljiva koja može da otkrije svrhu naših receptora za gorčinu
Gorka gljiva iz roda Amaropostia stiptica verovatno se ne nalazi na tezgi vaše lokalne pijace – i to s dobrim razlogom: njen ukus je, jednostavno rečeno, užasan.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: