-
Poslednjih 5 pesama
- Nina Badrić - Dani I Godine
- Tap 011 - Sto dana u mesecu
- Boris Novković - Tamara
- Moby Dick - Ulica i broj
- Massimo - Jugo
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Fantastični lešnik mafini!
Ljubiteljima mafina posebno će se dopasti fantastična kombinacija lešnika i čokalade. Ako imate dovoljno vremena probajte da pripremite ovaj slatkiš već danas.
Engleska pita sa jabukama
Naša domaća pita sa jabukama je savršen desert, ali ako volite da eksperimentišete probajte i englesku, starinsku verziju.
-
Zdravlje
Tajna kvalitetnog sna možda se jednostavno krije u konzumaciji voća i povrća!
Kvalitetan san je ključan za zdravlje, a najnovija istraživanja pokazuju da bi jedan od najlakših načina da spavamo bolje mogao da se krije u tanjiru prepunom voća i povrća.
Evo šta se dešava u telu tokom šest sati nakon prve jutarnje kafe
Mozak je izuzetno složen sistem, koji se neprestano prilagođava. Što češće konzumirate kafu, u mozgu se stvara veći broj adenozinskih receptora, zbog čega vam s vremenom može biti potrebno više kofeina da biste ostali budni nego kada ste prvi put počeli da je pijete u mlađim danima.
-
-
Putovanja
Jedan od najpopularnijih evropskih gradova za vikend putovanja uvodi zabranu alkohola
Od srede, 25. juna, Porto je počeo sa primenom zabrane prodaje alkohola za konzumaciju na javnim mestima u večernjim satima – evo šta to znači za noćni život u ovom portugalskom gradu.
Da li je ovo najbolji grad za stanovanje u 2025. godini?
Beč je ponovo dospeo u žižu međunarodne pažnje zahvaljujući izuzetnom kvalitetu života – ali ovog puta sa posebnim naglaskom na stanovanje. Prema najnovijem izdanju prestižnog magazina Monocle, austrijska prestonica proglašena je najboljim gradom na svetu za stanovanje u 2025. godini.
-
Preporučujemo
Uštedite vreme: Pametni trikovi za uredan dom bez celodnevnog sređivanja
Da bi dom bio uredan, nije neophodno da svakog dana provedete sate u čišćenju. Dovoljno je da svako jutro odradite nekoliko jednostavnih koraka, i već time možete izbeći da vas po povratku s posla dočeka nered koji vam oduzima energiju.
Koliko je dovoljno? Proverite da li koristite previše deterdženta prilikom pranja u veš mašini
Ako vam se dešava da odeća nakon pranja u veš mašini deluje grubo, kruto ili neprijatno na dodir – iako je naizgled čista i mirišljava – možda niste ni svesni da koristite previše deterdženta. Prekomerna količina praška ili tečnog sredstva ne znači nužno bolje pranje, a često može imati suprotan efekat: vlakna postaju tvrđa, koža iritirana, a mašina se dodatno opterećuje. Vreme je da proverite – možda je manje zapravo više kada je deterdžent u pitanju.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.34 117.16 117.98 CHF 124.58 125.46 126.33 USD 98.62 99.32 100.01
-
Da li ste čuli za „kofeinsko dremanje“? Evo kako deluje!
Prema dr Markusu Ploesseru, stručnjaku za integrativnu medicinu u Open Mind Health-u sa fokusom na dugovečnost i spavanje, „kofeinsko dremanje“ traje oko 20 minuta, piše Huffpost. „Ideja je da, kada se probudite, kofein počne da deluje, pojačavajući osvežavajući efekat dremke“, objašnjava Ploesser. „Pristalice tvrde da ova kombinacija može povećati energiju i budnost efikasnije nego samo popodnevna dremka ili kafa.“
15-04-2025 | 13:55 | Autor/Izvor: Naxi media, Huffpost
Foto: Bigstock, Olena Rudo
„Istraživanja i anegdotalni dokazi sugerišu da ovaj metod može biti delotvoran u povećanju budnosti i kognitivnih sposobnosti“, navodi Ploesser. Prema njegovom objašnjenju, teorija je da dremka pomaže uklanjanju adenozina, neurotransmitera koji podstiče san i akumulira se tokom budnosti. Kada kofein počne da deluje, blokira adenozinske receptore, sprečavajući nakupljanje osećaja pospanosti i time pojačava budnost. Ipak, dr Sullivan upozorava da „ima vrlo malo istraživanja o kofeinskoj dremci“ i da neće delovati za svakoga. „Znate da vam ovo prija ako se osećate produktivnije ili energičnije posle kratkog sna“, rekla je.
Za optimalne rezultate, dr Sullivan savetuje da izbegavate kofeinsku dremku preblizu vremena za spavanje. „Ciljajte na dremanje usred dana ili barem šest sati pre spavanja. Na primer, ako obično idete na spavanje u 22 sata, izbegavajte dremanje posle 16 časova“, rekla je. Takođe, preporučuje doslednost u vremenu dremanja i planiranje prema trenutku kada osećate pad energije tokom dana. Ako se osećate umorno posle ručka, odspavajte sat vremena kasnije, ali ne duže od 30 minuta. Centri za kontrolu i prevenciju bolesti ističu da je potrebno oko 15-45 minuta da se kofein apsorbuje.
Prema Ploesseru, za većinu ljudi „dremka od 20 minuta odgovara početku delovanja kofeina“. Međutim, Sullivan napominje da „količina kofeina u kafi može da varira“, pa će možda biti potrebno eksperimentisanje sa dužinom dremke. Preporučuje početak sa 20-minutnom dremkom i prilagođavanje za pet ili deset minuta kako biste pronašli optimalno trajanje. Takođe predlaže doslednost u izboru kafe radi stabilne kofeinske doze.
Ploesser savetuje da brzo popijete kafu, u roku od pet do deset minuta, kako bi kofein počeo da se apsorbuje dok spavate i počeo da deluje čim se probudite. Dodavanje šećera ili mleka je u redu ako vam je crna kafa prejaka, iako može blago da uspori apsorpciju kofeina, što neće bitno uticati na efikasnost. „Glavni problem bio bi ako dodatni šećer uzrokuje pad energije ili predstavlja problem za vašu ishranu“, dodaje Ploesser. -
Pročitajte i...
Kako naš mozak donosi odluku i pre nego što postanemo svesni iste!
Pre nego što svesno donesemo odluku, naš mozak je već u punoj aktivnosti. Počinje da prikuplja informacije, razmatra moguće opcije i polako se priklanja jednom izboru – a da toga nismo ni svesni.
Deset mitova o ajkulama - i šta je zapravo istina
Ajkule su među najfascinantnijim i najpogrešnije shvaćenim stvorenjima na planeti. Decenijama ih mediji predstavljaju kao krvoločne predatore, a snimci njihovih "napada" gotovo uvek garantuju pažnju publike. Ipak, vreme je da se razdvoje činjenice od fikcije. Na osnovu više od 60 godina iskustva u posmatranju i snimanju morskog sveta, evo deset najčešćih mitova o ajkulama i odgovora na pitanje koliko u njima ima istine.
Da li korišćenje veštačke inteligencije „zaglupljuje“? Evo šta kažu naučnici
Otkad se pojavio ChatGPT pre skoro tri godine, uticaj veštačke inteligencije (AI) na učenje postao je jedna od najvažnijih tema u oblasti obrazovanja. Da li je AI koristan alat za personalizovano učenje – ili prečica do ocene?
11 reči koje koristimo svakodnevno, a nekada su bile brendovi!
Zamislite uspeh toliko velik da je ime vašeg proizvoda postalo sinonim za celu kategoriju. Ova pojava, iako pokazatelj vrhunske prepoznatljivosti brenda, dolazi sa svojim dobrim i lošim stranama, a mnogi poznati brendovi su se suočili s ovim izazovom.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: