-
Poslednjih 5 pesama
- Sergej Ćetković - Zbog nas
- Tutti Frutti Band - Ne bojim se drugova tvoga frajera
- Aleksandra Radović - Ne, Hvala
- Crvena jabuka - Ako Ako
- Bebi Dol - Brazil
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Krompir sa slaninom i belim lukom
Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.
Pasta sa lososom
Ovo je pasta koja će vas oduševiti i probuditi sva vaša čula. Uživajte u ovom jednostavnom obroku uz čašu hladne limunade ili kvalitetnog belog vina...
-
Zdravlje
Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju
Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.
Šta tvrdi nauka: Da li je kolagen zaista najmoćniji suplement?
Poslednjih godina kolagen koristi sve veći broj ljudi, a njegovoj popularnosti dodatno doprinose poznate ličnosti i influenseri, svakodnevno promovišući ideju o njegovom čudotvornom dejstvu na nokte, kožu i kosu.
-
-
Putovanja
Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!
Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.
Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine
Detour Discotheque je do sada organizovao spektakularne žurke na vrhovima planina i udaljenim ostrvima, a sada stiže u Apuliju!
-
Preporučujemo
Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja
Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.
Efikasna rešenja za uklanjanje neprijatnih mirisa u frižideru
Sigurno ste se bar nekad susreli sa neprijatnim mirisima koji dolaze iz frižidera. Čak iako ste prečistili sve i izbacili hranu, moguće je da je frižider zadržao neprijatan miris. Iapk moguće je rešiti se neprijatnih mirisa u frižideru i kanti koristeći prirodne metode koje će vaš dom ispuniti prijatnim mirisom.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.37 117.19 118.01 CHF 124.22 125.10 125.97 USD 102.31 103.04 103.76
-
Da li mačke imaju prijatelje? Stručnjaci otkrivaju istinu
Domaće mačke žive uz ljude već oko 10.000 godina – isprva kao lovci na glodare, a potom kao ljubimci koji greju naše kauče. Daleko od samotnog lovačkog načina života svojih predaka, danas milioni mačaka širom sveta žive u ljudskim porodicama. U Sjedinjenim Američkim Državama i Australiji više od 30% domaćinstava ima mačku.
17-03-2025 | 14:02 | Autor/Izvor: Naxi media
Foto: Bigstock, famveldman
Veoma cenimo odnos koji imamo sa ovim krznenim saputnicima, često ih doživljavajući kao prijatelje, članove porodice ili čak „decu“.
Čini se da one uzvraćaju ovaj osećaj, pokazujući naklonost traženjem našeg društva, fizičkim kontaktom i igrom. Postoje čak dokazi da su mačke razvile posebne vokalizacije kako bi komunicirale sa svojim vlasnicima – poput tajnog jezika između prijatelja.
Ipak, mačke se obično smatraju distanciranima i nedokučivima. Ali koliko je to tačno? Da li mačke ostvaruju prijateljstva i mimo nas?
Složena formula prijateljstva
Kako zapravo izgleda prijateljstvo između mačaka? Ponašanja koja ukazuju na bliskost uključuju međusobno lickanje krzna, trljanje glavama, zajedničko provođenje vremena i igru.
S druge strane, ponašanja poput nasrtanja, borbe ili jurcanja mogu signalizirati sukob u nastajanju ili već prisutan problem.
Mačke u svom repertoaru ponašanja imaju vrlo malo signala za smirivanje sukoba – umesto pomirenja, obično biraju da pobegnu ili izbegavaju jedna drugu. Ovakva neslaganja mogu biti stresna za njih, pa se mnogi vlasnici pitaju kako da povećaju šanse za razvijanje pozitivnih odnosa između svoje mačke i drugih životinja – ili da li uopšte treba da joj nabave „prijatelja“.
Recept za uspešno mačije prijateljstvo prilično je složen. Istraživanja o dinamici među mačkama koje žive slobodno i bez vlasnika pokazuju da su bliski odnosi najverovatniji i najtrajniji kada mačke:obe pripadaju ženskom polu,
odrastaju zajedno,
blisko su srodne i
žive u neposrednoj blizini.
Mačke koje žive isključivo u zatvorenom prostoru takođe mogu razviti jake prijateljske odnose sa drugim mačkama u domaćinstvu. Slično slobodnoživućim mačkama, one koje su upoznate u ranom uzrastu, koje su u srodstvu i koje već dugo dele isti prostor, imaju veću verovatnoću da postanu bliske.
Međutim, kod sterilisane populacije mačaka, mužjaci u paru razvijaju jače veze nego parovi mužjak-ženka. Ženske jedinke najređe postaju prijateljice.
Način na koji su se mačke prvobitno upoznale jedan je od najvažnijih faktora za izgradnju pozitivnog odnosa na duže staze.
Prijatelji izvan kuće?
Još uvek ne znamo dovoljno o društvenim životima vlasničkih mačaka koje imaju priliku da izlaze napolje, ali ponašanje većine mačaka je konkurentno i teritorijalno.
Mačke obično pokušavaju da izbegnu sukobe sa drugim mačkama, ali istraživanja pokazuju da interakcije među lutalicama mogu biti smirene, ali ponekad mogu dovesti do borbi – naročito ako se oko njih nalazi hrana ili ako zalaze u teritoriju drugih nečijih mačaka.
Dodatno, mačke su sklonije borbama u domaćinstvima ako su im dozvoljeni izlazi napolje, verovatno zbog unosa nepoznatih mirisa.
Takođe, ne možemo zaboraviti problematičan odnos mačaka prema domaćim životinjama, s obzirom da ponekad uništavaju lokalnu faunu. Zbog toga mnoge zemlje, posebno u delovima Australije, zabranjuju mačkama da izlaze napolje.
Postoji i opasnost za njihovu sigurnost, uključujući nesreće, rizik od saobraćajnih nesreća ili neprijateljski nastrojene komšije.
Mačke i psi... u harmoniji?
Iako su istraživanja uglavnom fokusirana na prijateljstva među mačkama, one mogu imati i pozitivne odnose sa drugim vrstama. Na primer, dok su mačke i psi obično prikazivani kao smrtni neprijatelji, mogu živeti u harmoniji, često spavajući i igrajući se zajedno.
Međutim, još jednom treba istaći značaj ranog upoznavanja i postepenih uvodnih faza u razvoju ovog odnosa.
Zanimljivo je da se mačke koje žive unutra čine prijatnijima prema psima nego one koje imaju priliku da izlaze. Ovo je verovatno zato što su vanjske mačke izložene većem broju pasa, od kojih mnogi nisu svesni mačaka.
Da li vašoj mački treba prijatelj?
Dakle, da li bi vaša mačka trebalo da ima prijatelja? Kao što ste verovatno već pretpostavili, odgovor na ovo pitanje je prilično složen.
Ako planirate da uvedete novu mačku kao prijatelja, evo nekoliko saveta koje treba pratiti. Prvo, upoznavanje mačaka treba da bude postepeno i nadgledano kako bi se povećale šanse za pozitivan prvi susret.
Takođe, vaš dom treba da ima puno sigurnih prostora, igračaka i hranilica, kao i mesta za grebanje i zasebna područja za hranu i kutije za izmet u mirnoj zoni. Ovi resursi pomažu u sprečavanju borbe zbog resursa, kada mačke onemogućavaju druge da pristupe stvarima koje im trebaju.
Na kraju, dok mačke mogu razviti prijateljstva sa drugim životinjama, to nije presudno za njihovo zdravlje i sreću.
Najvažniji odnos za vašu mačku je onaj koji ima sa vama. Omogućiti im mnogo prilika da uživaju u vašem pažnji i igri verovatno je dovoljno za čak i najdruštvenije mačke. Na kraju, ipak, one moraju da održe svoju reputaciju „nedostižnih i povučenih“ bića. -
Pročitajte i...
Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik
Rotacija Zemlje usporava još od njenog nastanka pre oko 4,5 milijardi godina, a dani na našoj planeti postaju sve duži. Iako su te promene gotovo neprimetne na ljudskoj vremenskoj skali, tokom milijardi godina imale su značajne posledice – uključujući i pojavu kiseonika u Zemljinoj atmosferi, pokazuje istraživanje objavljeno 2021. godine.
Kako se određuje cena umetničkih dela? Faktori koji prave razliku
Procena vrednosti umetničkih dela je složen proces koji uključuje analizu različitih faktora koji utiču na varijacije u cenama. Umetnička dela su po prirodi heterogena i razlikuju se prema starosti umetnika, veličini dela, tehnici, žanru, poreklu, kao i pominjanjima u literaturi ili izlaganjima na izložbama.
Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo
Po prvi put, moguće je da su ljudi ugledali deo spektra boja koji se inače nalazi izvan granica naše percepcije – uključujući „plavo-zelenu boju neviđene zasićenosti“.
Slavimo Svetski dan knjige: Koliko često čitate?
Danas, 23. aprila obeležava se Svetski dan knjige i autorskih prava.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: