-
Poslednjih 5 pesama
- Aleksandra Radović - Gde Ces Ovu Noc
- Oktobar 1864 - Nadji me
- Petar Grašo - Ko nam brani
- Denis & Denis - Voli me još ovu noć
- Trio passage - Posle devet godina
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Prolećni kolač sa jagodama!
Sunčani dani su stigli i vreme je da počnemo maksimalno da uživamo u njima. Zato obradujte sebe laganim kolačem sa jagodama, a za dodatni ugođaj ovaj desert upotpunite svežim ceđenim sokom od istog voća...
Ideja za ručak: Ćuretina u vinu
Ako ne pripremate ćuretinu dovoljno često postoji velika verovatnoća da će vas ovaj recept oduševiti. Ovako spremljena ćuretina izuzetno je sočna i aromatična...
-
Zdravlje
Kako pobediti prolećni umor? Pet jednostavnih saveta
Zašto se često osećamo umorno, iscrpljeno i bez energije, uprkos pozitivnoj atmosferi koju sa sobom nosi dugo očekivano proleće? Ovaj fenomen poznat je kao prolećna malaksalost ili prolećni umor.
Simptomi nedostatka vitamina C
Vitamin C je esencijalan za rast i razvoj organizma. Nedostatak ovog vitamina, poznat kao skorbut, nastaje kada telo ne dobija dovoljno vitamina C iz ishrane. Budući da telo ne proizvodi vitamin C, neophodno je unositi ga putem hrane, prvenstveno voća i povrća.
-
-
Putovanja
Najlepše lisabonske bašte ovog proleća otvorene za posetioce
U okviru festivala Jardins Abertos, najlepše zelene oaze Lisabona otvoriće svoja vrata svim ljubiteljima prirode tokom četiri vikenda u maju – i to bez ikakve ulaznice. Inicijativa ima za cilj da „podstakne snažnu i pozitivnu vezu s prirodom“, spajajući održivost sa urbanim načinom života.
Upoznajte čari Samosa: Savršena destinacija za proleće i leto u Grčkoj
Stigli su topli dani, a s njima i sve češće misli o putovanjima, begu iz svakodnevice i trenucima koje možemo provesti na suncu, negde uz more. Kako temperature rastu, raste i želja da otkrijemo nova mesta – ona koja još nisu preplavljena turistima, ali nude sve ono što tražimo od savršenog odmora. Jedna od takvih destinacija krije se u samom srcu Egejskog mora – ostrvo Samos. Iako ne spada u najpoznatije grčke hitove poput Santorinija ili Mikonosa, Samos važi za pravi skriveni dragulj.
-
Preporučujemo
Ofarbajte jaja ove godine uz pomoć sode bikarbone
Ako još uvek ne znate kojom tehnikom ćete farbati uskršnja jaja, ovaj način će vam se sigurno veoma dopasti. Veoma je lako, a rezultat će vas oduševiti.
Trik sa čašom koji može da nam pomogne da se rešimo vinskih mušica
Vinske, odnosno voćne mušice, uskoro će se pojaviti u našim domovima. Ako ih primetite kako lete oko kante za smeće ili posude s voćem i povrćem, isprobajte jednostavan trik sa čašom.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.42 117.24 118.06 CHF 124.84 125.72 126.60 USD 100.97 101.68 102.39
-
Završen 21. Festival koreografskih minijatura
Poslednjom radionicom u okviru edukativnog seminara namenjenim budućim kritičarima umetničke igre, završen je Festival koreografskih minijatura (FKM). Pored seminara, održalo se međunarodno takmičenje koreografa, obeležen je jubilej u čast Smiljani Mandukić i predstavili su se nagrađivani domaći koreografi tokom revijalnih festivalskih večeri. Pod sloganom U korak s vremenom, FKM se održao 21. put u organizaciji Udruženja baletskih umetnika Srbije (UBUS) i uz podršku Ministarstva kulture i informisanja RS i Grada Beograda.
15-06-2017 | 12:06 | Autor/Izvor: Naxi media
Foto: Bigstockphoto- conrado
U okviru glavnog programa festivala, na takmičenju, učestvuju koreografi iz zemlje i inostranstva sa svojim kratkim koreografijama i nadmeću se za festivalske nagrade o kojima odlučuje stručni žiri, žiri kritike ali i publika. Međunarodno takmičenje koreografa održalo se u Narodnom pozorištu a članovi žirija ove godine su, iz Srbije bile primabalerina Ašhen Ataljanc i prvakinja baleta SNP Andreja Kulešević zatim koreografi Vesna Orlić, iz direkcije Bečkog državnog Baleta, Sara Sguotti iz Italije i Radu Poklitaru iz Ukrajine. Žiri kritike su činili kritičari Jelena Kajgo, Sanja Krsmanović Tasić i koreograf Vera Obradović. UBUS kao organizator Festivala i borac za bolji status naše plesne zajednice, posebnu pažnju poklanja domaćim stvaraocima kroz podršku za dalji rad i promociju. Shodno tome, UBUS dodeljuje jedinstvenu nagradu Ohrabrenje koreografu iz Srbije. Nagrađeni dobija sredstva za realizaciju celovečernje predstave koja premijerno biva izvedena u okviru narednog FKM-a, a nakon toga i na drugim festivalima i plesnim scenama u gradovima Srbije i po inostranstvu.
Od 69 koreografija iz 18 zemalja sveta, čak tri nagrade su otišle u Poljsku, Mačeju Kuzminskom koji je osvojio Prvu nagradu zajedno sa Nagradom kritike i plaketom Aleksandar Izrailovski koja se dodeljuje za inventivnost umetničkog izraza. Slovenački koreografi Gašper Kunšek i Žigan Kranjčan poneli su Drugu nagradu ali i Nagradu publike dok je Rima Pipojan iz Jermenije osvojila treće mesto. Domaći koreografi Luka Stojković, Đurđija Jelenković i Nastasja Ivetić ove godine dele nagradu Ohrabrenje tako da ćemo sledeće godine na FKM-u imati prilike da pogledamo premijeru njihovih koreografskih ostvarenja koja će spremati do sledećeg festivala.
U okviru revijalnog programa 21.FKM-a, u Narodnom pozorištu je izveden ESEJ U POKRETU, program posvećen Smiljani Mandukić. Dvadeset pet godina nakon njenog odlaska, u saradnji sa projektom DANI SMILJANE MANDUKIĆ Festival se kroz rekonstrukcije njenih koreografija, plesne performanse, filmove i predavanja, potrudio da osvetli i sačuva od zaborava delo ove značajne igračice, pedagoga i koreografa, začetnice savremenog plesnog izraza kod nas.
U režiji Sanje Krsmanović Tasić, kroz fusnote gledali smo koreografije inspirisane likom i delom ove umetnice, među njima su nekadašnje igračice Savremenog baleta Smiljane Mandukić, kao i nosioci nagrade koja nosi njeno ime.
U koreografijama Isidore Stanišić, Svetlane Đurović, Edvarda Kluga, Gaja Vajcmana, Ronija Havera, Olivere Stanojević Mitrović, Jasmin Vardimon, Nele Antonović i Katarine Stokov Slijepčević, smenjivalo se dvadestet i pet izvođača na sceni a publika je imala prilike da pogleda i video projekcije o Smiljani Mandukić.Tokom revijalnih festivalskih večeri u Bitef teatru, publika je imala prilike da pogleda i celovečernje plesne predstave domaćih koreografa koji su ostvarili uspeh tokom prethodne sezone. Izvedena je predstava Dunjaluk Miloša Isailovića, nosioca nagrade Dimitrije Parlić za 2016. godinu. Dimitrije Parlić je najprestižnije priznanje u oblasti baletske umetnosti u našoj zemlji i dodeljuje se za najbolje koreografsko ostvarenje premijerno izvedeno u toku jedne pozorišne sezone.
Takođe u završnici 21.FKM-a predstavio se i Dušan Murić koji je prošle godine na takmičenju koreografa osvojio čak tri nagrade među kojima i nagradu Ohrabrenje za svoju minijaturu. Murić je premijerno predstavio delo Pokušaj ustanka iz fotelje u produkciji Festivala koreografskih minijatura u prepunom Bitef teatru.Prateći program festivala je imao, kao i do sada, ozbiljan osvrt na jednu od zanemarenih tema umetničke igre u Srbijii – plesnu i baletsku kritiku. U okviru seminara Kritičke prakse u oblasti umetničke igre 4 bilo je održano niz predavanja i radionica sa stručnjacima iz ove oblasti. Seminar se održava četvrtu godinu za redom kao edukativni program u sklopu festivala koji je za ovih dvadeset godina postojanja potvrdio svoj značaj za razvoj domaće plesne scene. Cilj seminara je da zainteresuje mlade, svestrane i obrazovane ljude za buduću generaciju kritičara u oblasti umetničke igre kao i da se profesionalcima iz sveta igre predstave nove kritičke prakse. Stručna predavanja su bila otvorena za širu publiku a ulaz za posetioce slobodan. Ovogodišnji predavači bili su Sanja Krsmanović Tasić, kritičarka umetničke igre, zatim dramaturg i teatrolog dr Ksenija Radulović i predsednik Agencije za kulturnu diplomatiju iz Beča, ma Tatjana Šehić. Prof. dr Vera Obradović je predstavila svoju knjigu Koreodrama u Srbiji u 20. i 21 . veku - rodna perspektiva, a gosti promocije bili su recenzenti knjige prof.dr Svenka Savić i prof. Svetozar Rapajić, zatim dokumentarista Anita Panić i glumica mr Adrijana Videnović.
Radionice su namenjene samo polaznicima seminara i bazirane su na takmičarskom i revijalnom programu 21.FKM-a. Vodila ih mr Jelena Kajgo, dramaturg i kritičar umetničke igre, koja je i moderator celog seminara.
-
Pročitajte i...
58. BITEF: LEPOTA (NE)ĆE SPASITI SVET
Ovogodišnje izdanje Bitefa, 58. po redu, biće održano od 25. septembra do 4. oktobra pod sloganom „Lepota (ne)će spasiti svet”. Beogradskoj publici u glavnom programu predstaviće se produkcije koje stižu iz Nemačke, Francuske, Švajcarske, Bolivije, Brazila, Holandije, Belgije, Slovenije, Hrvatske i Srbije.
Premijera u Bitef teatru: Misterija Dušan Vasiljev od 18. aprila
18. aprila u Bitef teatru ćepremijerno biti izvedena predstava MISTERIJA DUŠAN VASILJEV, napisana po tekstu Dunje Matić i u režiji Marka Čelebića, a u čast sto godina od smrti Dušana Vasiljeva.
Premijera Pučinijeve opere Turandot
Opera Đakoma Pučinija Turandot, pod dirigentskom upravom Stefana Romanija, u režiji Marija Pavla del Monaka, biće premijerno izvedena 23. decembra (19:30h) u Narodnom pozorištu u Beogradu i 30. decembra (19:30h) u zemunskom Madlenianumu.
Gala koncert orkestra Narodnog pozorišta za Sigurnu kuću
Кao svečani muzički uvod u Novu godinu, u subotu 8. januara 2022. godine, na Velikoj sceni održaće se Gala koncert orkestra Narodnog pozorišta u Beogradu.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: