Velikom kineskom zidu preti uništenje

Iako postoji više od 2.200 godina, Velikom kineskom zidu preti uništenje.

02-06-2015

|

12:25

Iako postoji više od 2.200 godina, Velikom kineskom zidu preti uništenje.

Autor/izvor: Naxi media
Datum objave: 26.11.2013. - 14:33:00

Kineski zid
Foto:(famouswonders)

Ipak, nisu turisti zaslužni za to. Poljoprivrednici polako, ali sigurno "ruše" najveću građevinu koja je ikada podignuta ljudskom rukom.

Gotovo dve trećine zida sada je oštećeno ili uništeno, kaže Li Lin iz Kineskog društva za očuvanje Velikog zida.

To je zbog toga što poljoprivrednici koji žive u blizini građevine koriste materijal iz zida za izgradnju puteva, skloništa, staza, pa čak i za popravku kuća, prenosi B92.

Zakoni koji štite ovaj spomenik sagrađen u vreme vladavine dinastije Ming, usvojeni su 2006. ali nisu u adekvatnoj primeni u ruralnim područjima.

Delovi zida u blizini Pekinga i turističkim centrima su očuvani, pa čak i obnovljeni, ali je u siromašnijim delovima zemlje situacija sasvim drugačija.

Veliki zid napravljen je od kamena, cigli, drveta i drugih materijala.