Slušate: Vikend uz Naxi

Pesma: Viktorija - Arija

Vikend uz Naxi
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Viktorija - Arija
    2. Viktorija - Ljubav je samo reč
    3. Djavoli - Vino noći
    4. Djavoli - Ona nikog nema
    5. Idoli - Maljčiki
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Zorana Arunović - Petak - Mojih 50
    2. 5. septembar - 1 - Dodir noći
    3. 5. septembar - 2 - Dodir noći
    4. 5. septembar - 3 - Dodir noći
    5. Zorana Arunović - Četvrtak - Mojih 50
  • Preporučujemo
    Punjeni aromatični paradajz Punjeni aromatični paradajz

    Sjajan jesenji recept koji retko spremamo, a uopšte nije komplikovan. Isprobajte ovo jedinstveno jelo već danas.

    Savršene pogačice sa čvarcima Savršene pogačice sa čvarcima

    Napravite ove izuzetno ukusne pogačice i oduševite porodicu i prijatelje.

  • Zdravlje
    Kako poboljšati zdravlje creva? Kako poboljšati zdravlje creva?

    Zdravlje creva je od suštinskog značaja za celokupno zdravlje organizma, uključujući i zdravlje srca. Nutricionistkinja Viktorija Tejlor razgovara sa stručnjakom za zdravlje creva, dr Megan Rosi.

    Hrana bogata melatoninom za bolji san i zdravlje mitohondrija Hrana bogata melatoninom za bolji san i zdravlje mitohondrija

    Mitohondrij je ćelijska organela eukariotskih ćelija koja služi kao izvor energije i troši se s godinama, zbog čega mnogi stručnjaci preporučuju optimizaciju njegove funkcije nutritivno bogatom hranom, postom, vežbanjem i dodacima ishrani.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Objavljena je lista evropskih plaža na kojima je najmanja gužva! Objavljena je lista evropskih plaža na kojima je najmanja gužva!

    Veliki broj ljudi koji preferira mir i tišinu na odmoru bira septembar kao idealan period za letovanje. Ako posebno volite mirne plaže na kojima nema gužve, onda je ovo tekst za vas.

    Ovo su najbolja mesta za gledanje zalaska Sunca u Evropi Ovo su najbolja mesta za gledanje zalaska Sunca u Evropi

    Stručnjaci za automobile na LeaseCar.uk otkrili su devet sjajnih lokacija širom Evrope za posmatranje zalaska sunca. Zato, ako se odlučite za novu avanturu, obavezno posetite neko od ovih mesta i uživajte.

  • Preporučujemo
    Jednostavan trik koji će sprečiti krompir da brzo proklija Jednostavan trik koji će sprečiti krompir da brzo proklija

    Krompir je osnovna namirnica koju najveći broj nas konzumira više puta sedmično. Kako bismo osigurali da nam ova namirnica uvek bude dostupna, često skladištimo veće količine krompira i dešava se da nam zbog toga proklija.

    Trikovi za meke peškire: Izbegnite greške pri pranju Trikovi za meke peškire: Izbegnite greške pri pranju

    Novi peškiri su obično izuzetno mekani, ali nakon nekoliko pranja mogu postati grubi i neprijatni za upotrebu. Iako se često preporučuju trikovi poput dodavanja belog sirćeta, sode bikarbone ili omekšivača, postoji još jedan faktor koji može doprineti stvrdnjavanju vaših peškira.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.19 117.01 117.83
    CHF 124.04 124.92 125.79
    USD 104.48 105.22 105.95
  • Povezani članci
  • Priroda kojoj se divimo: Zašto drveće stvara crveno lišće?

    Žuta boja listova je rezultat fizioloških procesa koji se dešavaju tokom jeseni, dok se crveno lišće formira iz drugih razloga.




    27-09-2023 | 11:48 | Autor/Izvor: Naxi media, National geographic Srbija

    Foto: Bigstock, everest comunity

     

    U ranim danima jeseni, dok se listovi mnogih biljaka u umerenim klimatskim pojasima pripremaju za opadanje i razgradnju na zemlji, priroda priređuje spektakularan prikaz boja. Dok je razumljivo da pojedine boje listova, kao što je žuta, postaju vidljive nakon što hlorofil, odgovoran za njihovu zelenu boju, postepeno nestaje, stvari postaju zanimljivije kada govorimo o crvenim listovima.


    Naime, crvena boja listova nije tako jednostavna kao što se čini na prvi pogled. Za razliku od žute boje koja se pojavljuje kao sporedna posledica prirodnih fizioloških procesa tokom jeseni, crvena boja zahteva dodatne napore od samih biljaka. Zašto? Jer biljke moraju da proizvedu posebne pigmente, kao što su antocijani, kako bi svojim lišćem dale crvenu nijansu.

     

    Ovaj proces je složen i zahteva energiju od biljaka, za razliku od žute boje koja se pojavljuje kao "prirodna" promena. Antocijani nisu prisutni tokom cele sezone, već se stvaraju u određenim uslovima, kao što su hladnije jesenje noći i sunčani dani. Kako temperatura opada, biljke proizvode antocijane kao svojevrsnu zaštitu od fotooksidacije. Ovaj pigment takođe može da pomogne biljkama da privuku više insekata za oprašivanje, što je dodatna korist.

     

    Dakle, dok žuta boja listova predstavlja rezultat prirodnih promena tokom jeseni, crvena boja zahteva aktivno angažovanje biljaka i ima više složenih funkcija u biljnom svetu.


    Nameće se logično pitanje: zbog čega biljke čine ovaj dodatni napor? Fiziološka uloga antocijanina toliko je raznovrsna da ih neki biolozi nazivaju švajcarskim nožem prirode. Između ostalog, oni su moćni antioksidanti, zaštita od fotoinhibicije, funkcionišu kao “sudopera” za štetne supstance, zagrevaju listove i pružaju zaštitu od radijacije.

     

    Signali upozorenja


    Međutim, istraživanja s početka prošle decenije ističu potpuno drugačije tumačenje. Prema njima, živahne boje lišća u jesen su zapravo upozoravajući signali koje biljke šalju svojim prirodnim neprijateljima, biljnim vašima, kako bi ih odvratili od napada. Ova hipoteza je izazvala intrigantne rasprave između dva suprotstavljena tabora: fiziologa koji većinom podržavaju ideju da jesenje boje proističu iz fizioloških procesa u samim listovima, i teoretičara evolucije koji pretpostavljaju da tako upečatljive boje moraju da imaju funkciju upozoravanja ili signalizacije.

     

    Boje nisu jednostavna fizička svojstva stvari; one se formiraju u mozgu različitih životinjskih vrsta i zavise od njihovih specifičnih čulnih aparata koje im je evolucija podarila. Insekti i ljudi, na primer, imaju fundamentalno različite receptore za boje, što znači da ono što nama izgleda kao živo ili šareno, njima može izgledati potpuno drugačije.


    Važno je napomenuti da ne treba automatski pridavati signalnu svrhu svim šarenim pojavama u prirodi. Na primer, boja žumanceta ili narandžaste šargarepe ne mora nužno imati funkciju upozorenja ili privlačenja, što nas podseća na to da treba biti oprezan kada se pokušava tumačiti svaka boja kao signalnu funkciju u prirodi.


    Signal na insekte


    Na samom početku ovog milenijuma pojavila su se, gotovo istovremeno, dva članka nezavisno jedan od drugog, prvi čuvenog biologa Vilijama D. Hamiltona (koautor S. P. Braun), i drugi mladog italijanskog evolucioniste Marka Arčetija, koji ukazuju na signalnu funkciju crvene boje listova, što je predstavljalo radikalno odstupanje od klasičnih teorija o jesenjim bojama listova. Ova neobična hipoteza proizvela je jednu od zanimljivijih naučnih debata u poslednjih nekoliko godina.


    Prema ovoj hipotezi, jesenje boje lišća predstavljaju signale za insekte koji migriraju na krošnje stabala u jesen. Na primer, crvena boja može biti signal da stablo nije pogodno za insekte zbog hemijske zaštite, loše hranljive vrednosti, bližeg opadanja lišća ili drugih karakteristika koje ukazuju na loše stanje stabla. Insekti koji najčešće primaju ovaj "crveni" signal su oni koji leti žive na zeljastim biljkama i migriraju na drveće u jesen, gde polažu jaja na granama, obično blizu zimskih pupoljaka. Ova jaja će se izleći tokom proleća, a odrasle biljne vaši će se razviti na granama i potencijalno naneti štetu domaćinu pre nego što odu na letnje destinacije.

    Mnogi insekti su pod snažnim pritiskom prirodne selekcije da pronađu prikladnog domaćina pošto je letnja migracija presudan korak u njihovom životnom ciklusu. A pošto reaguju na određene boje, smatra se da boju listova prihvataju kao signal o kvalitetu stabla. Vaši poseduju impozantan reproduktivni potencijal. Francuski entomolog i vojni strateg Rene Reomir (1683–1757) utvrdio je da jedna jedina vaš za samo šest nedelja stvori 5,9 miliona potomaka, što nesumnjivo ukazuje da nastanjivanje ovolikog broja predatora na jednu biljku može biti pogubno.


    Stoga, jasno je i da je neko stablo takođe pod snažnim pritiskom prirodne selekcije i da može da profitira ukoliko spreči ili barem smanji posete insekata koji mogu da pričine nenadoknadivu štetu, naročito u proleće, kada se naredna generacija biljnih vaši bude izlegla iz jaja položenih u jesen. Stabla bi mogla da profitiraju slanjem odgovarajućeg signala koji bi biljne vaši držao na propisnoj udaljenosti. Javor, recimo, može da proizvede 280 odsto više mase ukoliko nema vaši, a treba spomenuti i da one ne ugrožavaju stabla samo direktno, kroz ishranu, već i indirektno, kao potencijalni prenosioci virusa, patogenih gljivica i bakterija.


    Prema signalnoj teoriji, insekti koji se u jesen sele na krošnje stabala imaju veću tendenciju da se nasele na zelene ili žute listove nego na crvene, što dovodi do manjeg broja insekata na stablima sa crvenim lišćem. Ovaj fenomen se objašnjava kao rezultat koevolucije između jesenjih crvenih boja lišća i preferencija insekata za zelenim i žutim lišćem. Drugim rečima, crveni listovi se razvijaju kako bi smanjili štetu koju insekti mogu prouzrokovati, dok je sklonost insekata prema zelenim i žutim listovima adaptacija koja im pomaže da pronađu najprikladnija stabla domaćina.

  • Pročitajte i...
    Vulkan Prirodni fenomeni: Vulkan koji svakodnevno izbacuje zlato u vrednosti od 6.000 dolara

    U Antarktiku se nalazi vulkan koji izbacuje male komadiće zlata. Ovu informaciju su objavili američki geolozi 1991. godine.

    Efikasan trik za izbeljivanje zuba Efikasan trik za izbeljivanje zuba

    Zdravi i beli zubi jedan su od najlepših ukrasa na licu. Napravite sami kod kuće smesu za njihovo izbeljivanje.

    Spektal na nebu Rejkjavika Spektal na nebu Rejkjavika

    Gradske vlasti Rejkjavika na Islandu isključile su uličnu rasvetu kako bi mogli da uživaju u prirodnom fenomenu polarne svetlosti, a turisti i građani grada su putem društvenih mreža delili fotografije i snimke ovog prirodnog fenomena.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: