Muzički talenti iz Ćuprije nastupaju u Milanskoj skali

Talentovani mladi muzičari Škole za muzičke talente iz Ćuprije koji su se oktobra prošle godine priključili globalnom inkluzivnom program El Sistema, učestvovali su od 10. do 15. avgusta na letnjem kampu u Ćupriji. Cilj priprema je učešće na velikom koncertu u čuvenoj milanskoj "Skali" i teatru "Arćimboldi" pred pet hiljada slušalaca tokom 28. i 29. avgusta u okviru sajma "Milan Expo 2015".

19-08-2015

|

14:45

|

Autor / Izvor: Naxi media



Milanska manifestacija poznata je po tome da, između ostalog, promoviše kulturu kao faktor dijaloga i razumevanja među narodima i afirmiše poštovanje, očuvanje i zaštitu  kulturnih identiteta na dobrobit budućih generacija.

Da bi obezbedili sigurno mesto u “La Skali” mladi muzičari proveli su nedelju dana u letnjem kampu sa muzičkim direktorom, dirigentom Brunom Kampom, sjajnim mladim umetnikom koji je gost Srbije i ćuprijske škole već treći put.
Kraj priprema u Ćupriji obeležila su četiri nesvakidašnja nastupa. U organizaciji udruženja Music Art Project koje sprovodi primenu El Sistema programa u Srbiji, i uz podršku Italijanskog instituta za kulturu, 13. i 14. avgusta održani su koncerti u Ćupriji i Jagodini naziva "Svi putevi vode u Milano".  Cilj kampanje „Svi putevi vode u Milano“ bio je da se domaća publika upozna sa uspehom talentovanih gudača Škole za muzičke talente i projekta El Sistema Srbija.


(Foto: PR agencija Communis promo)

Projekat El Sistema je vizionarski globalni projekat u Srbiji podržan od strane Ministarstva prosvete RS, Nacionalne komisije za Unesco i Vladine kancelarije za socijalno uključivanje(SIPRU) koji, kao novi model socijalne promene, kroz muziku menja život dece kojoj su uskraćene osnovne životne mogućnosti. El Sistema, koristi muziku kao alat za dobro funkcionisanje i obuhvata četiri miliona dece i mladih širom sveta. Zbog svoje dugotrajnosti i efikasnosti proglašen je od strane Unesca za najuspešniji socijalno inkluzivni program u svetu.
U  Srbiji u saradnji sa Ministarstvom prosvete projekat se sprovodi u  6 gradova i obuhvata 250 dece iz srednjih i nižih društvenih slojeva, ali je program okrenut najviše ka deci sa margina društva.