-
Poslednjih 5 pesama
- Plavi orkestar - Ljubi se istok i zapad
- Crvena jabuka - Uzmi me
- Zdravko Čolić - Moja draga
- Galija - Da li si spavala
- Bisera Veletanlic - Zlatan Dan
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Grčka musaka sa šampinjonima
Vrlo interesantna musaka koja će oduševiti sve ljubitelje šampinjona...
Osvežavajući voćni koktel!
Ovaj koktel je idealan i za nas i za decu jer ne sadrži alkohol. Osvežiće nas tokom vrućina, a svakako je savršena zamena za kupovne, industrijske sokove...
-
Zdravlje
Šest znakova da vam nedostaje kalijum: Evo kako da ga nadoknadite
Kalijum je mineral koji se često zanemaruje, iako ima presudnu ulogu u funkcionisanju tela – od pravilnog rada mišića i srca, do regulacije krvnog pritiska i održavanja ravnoteže tečnosti. Njegov dovoljan unos može imati veći efekat na snižavanje pritiska čak i od smanjenja unosa soli, zbog čega je važno prepoznati signale koje telo šalje kada mu ovog minerala nedostaje.
Tri sporne navike koje povećavaju rizik od dijabetesa
Nije tajna da je hranljiva, uravnotežena ishrana važna komponenta vašeg ukupnog zdravlja.
-
-
Putovanja
Da li je ovo najbolji grad za stanovanje u 2025. godini?
Beč je ponovo dospeo u žižu međunarodne pažnje zahvaljujući izuzetnom kvalitetu života – ali ovog puta sa posebnim naglaskom na stanovanje. Prema najnovijem izdanju prestižnog magazina Monocle, austrijska prestonica proglašena je najboljim gradom na svetu za stanovanje u 2025. godini.
Velika vest: Avio-kompanije u Evropi više neće smeti da naplaćuju ručni prtljag
Putnici u EU uskoro će moći da ponesu kabinski prtljag bez dodatne nadoknade, a evo šta za sada znamo...
-
Preporučujemo
Sunčani dani – idealno vreme za pranje zavesa, ali koliko često bi to trebalo da radimo?
Leto je donelo sunčane i tople dan, što znači da je pravo vreme za pranje zavesa. Ipak, mnogi nisu sigurni koliko često bi trebalo da ih peru. Stručnjaci za čišćenje upozoravaju da prljave zavese mogu zadržavati prašinu, alergene i neprijatne mirise, čineći prostor nezdravim i vizuelno neurednim.
Kako da eliminišete neprijatne mirise iz usisivača uz jednostavne trikove?
Ukoliko ste primetili da vaš usisivač tokom rada širi neprijatan miris, niste jedini – to je čest problem koji može pokvariti utisak svežine u domu. Dobra vest je da postoji nekoliko jednostavnih i pristupačnih rešenja pomoću kojih možete efikasno neutralisati te mirise.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.35 117.17 117.99 CHF 124.24 125.12 125.99 USD 99.18 99.88 100.58
-
Magija Islanda: Svet vilenjaka i nestvarna priroda očarava turiste širom sveta
Teško je poverovati da postoji osoba koja nije bila na Islandu, a da joj ova "magična destinacija" nije na listi želja.
05-11-2024 | 11:11 | Autor/Izvor: Naxi media, Nordicvisitor.com
Foto: Bigstock, vverve
Legenda kaže da je prvo ime Islanda je bilo Snajland (Snežna zemlja) i taj naziv mu je dao viking Nadod, koji se izgubio u gustoj magli i iskrcao na istočnu obalu ostrva. Tokom boravka na ostrvu, počeo je da pada gust sneg, i tako je nastalo ovo ime. Nekoliko decenija kasnije, švedski viking Gardar je oplovio ostrvo, pa je u tom periodu ostrvo nosilo ime po njemu.
Naknadno, tokom druge polovine 9. veka, još jedan – norveški - viking istraživao je ostrvo brojnih santi leda i nazvao ga Island (iss – led, i land – zemlja), s namerom da po nazivu obeshrabri buduća osvajanja ovog ostrva.
Priče o Islandu su mnogobrojne, magične i nedokučive, a fascinantno je da mnogi Islanđani i danas veruju u vilenjake Zapravo, između 30 i 40% Islanđana neće poreći postojanje vilenjaka. Islandski folklor je i dalje bogat pričama o Huldufolku, što znači „skrivenim ljudima“, za koje se kaže da žive u poljima lave. Kada se grade u određenim poljima lave u zemlji, postoji čak i poseban portparol za vilenjake.Islnad je takođe jedna od najstarijih demokratija na svetu, što najčešće iznenadi turiste, koji ne pre dolaska u ovu neverovatnu zemlju obično ne proučavaju političku istoriju zemlje. Zapravo zanmo da velike demokratije od davnina uključuju grčku, rimsku, ali i islandsku. Ne znaju svi ovu činjenicu, ali Island ima najstariji parlament na svetu koji još uvek postoji.
Ako putujete oko Zlatnog kruga, na kraju ćete posetiti Nacionalni park Þingvellir (Thingvellir). Njegov impresivan pejzaž je u stvari deo UNESCO-ve svetske baštine. I to ne zato što se ovde susreću severnoamerička i evroazijska tektonska ploča, već zbog njenog izuzetnog istorijskog značaja.
Za ove kamene stubove bizarnog izgleda se kaže da su okamenjeni trolovi, pretvoreni u kamen kada su bili izloženi izlasku zore i zauvek zamrznuti u vremenu.
Þingvelir je mesto gde su se islandske poglavice sastale 930. godine ne da bi stvorili prvi parlament, Alþingi (ili 'Althing' za one koji govore engleski). Ovi poglavice i njihovi naslednici su se zatim sastajali u Tingveliru svake godine do 1798. da bi raspravljali o pitanjima i kreirali zakone.
Nakon perioda promena, uključujući 43-godišnje ukidanje kraljevskim dekretom 1800. godine, Alting je ponovo uspostavljen u Rejkjaviku i ponovo okupljen 1845. Još uvek radi do danas.
Jedinstveni islandski jezik obuhvata preko 100 reči za vetar, jer je područje izuzetno vetrovito. Ipak, imajte na umu da se klimatska slika Islanda nekada dosta razlikovala od ove danas, jer je bila znatno toplija.
Islanđani su izuzetno zanimljivi. Za prvi sastanak često biraju sladoled, a poznato je da obožavaju knjige. Dugi niz godina Island je objavljivao knjige po najvećoj stopi po glavi stanovnika na svetu, pokazujući koliko uživaju u dobrom čitanju. Iako ih je nedavno nadmašila Velika Britanija, oni su i dalje nacija koja voli knjige. Čak imaju i praznik darivanja knjiga – Jolabokaflod – na Badnje veče.
Istovremeno, njihova zaokupljenost mističnim i magičnim sastavni je deo islandskog šarma. Islandska deca stavljaju svoju cipelu na prozor svoje spavaće sobe svake večeri 13 dana pre Božića. Svake večeri će ih neko posetiti i ostaviti im mali poklon, u zavisnosti od toga kako se svako dete ponašalo.
Ono što posebno privlači tursite svakako je nestvarna priroda. Vode na Islandu, ima do mile volje. U morskom zaleđu, ona je najčešće glečerskog porekla, a s obzirom na konfiguraciju terena, vodopadi su redovna pojava.Pored toga Islanđani mogu da se kupaju u svako doba dana, u bilo koje doba godine, po kiši, snegu ili suncu što dodatno podgreva želju da se posete ovi prostori. Možda ste već planirali posetu Plavoj laguni. Na kraju krajeva, to mora da se vidi! Ali da li ste znali da širom zemlje postoji mnoštvo otvorenih bazena i toplih izvora?
Nalaze se na 17 lokacija samo u regionu glavnog grada. Neki su mali i intimni. Drugi su veliki kompleksi sa toboganima, hidromasažnim kadama i parnim sobama. Svi bazeni se zagrevaju geotermalnom energijom. -
Pročitajte i...
Da li je ovo najbolji grad za stanovanje u 2025. godini?
Beč je ponovo dospeo u žižu međunarodne pažnje zahvaljujući izuzetnom kvalitetu života – ali ovog puta sa posebnim naglaskom na stanovanje. Prema najnovijem izdanju prestižnog magazina Monocle, austrijska prestonica proglašena je najboljim gradom na svetu za stanovanje u 2025. godini.
Velika vest: Avio-kompanije u Evropi više neće smeti da naplaćuju ručni prtljag
Putnici u EU uskoro će moći da ponesu kabinski prtljag bez dodatne nadoknade, a evo šta za sada znamo...
Zlatibor: Planina koju volimo tokom zime, ali i tokom leta!
Zlatibor je pored Kopaonika jedna od najpopularnijih planina u Srbiji. Pravi je dragulj za ljubitelje prirode i aktivnog odmora, a interesantno je da popularnost Zlatibora ne jenjava ni leti jer ovo turističko mesto zaista ima mnoštvo sadržaja koje može da ponudi.
Ovo je zvanično najprijateljskiji grad za decu u Evropi
Pariz je već poznat kao Grad svetlosti i Grad ljubavi, a sada može da se pohvali i novom titulom – najprijateljskijeg grada za decu, prema istraživanju kampanje Clean Cities. Možda to ne zvuči jednako romantično kao njegovi prethodni nadimci, ali ovo priznanje se temelji na konkretnim podacima i ozbiljnom urbanističkom planiranju koje u centar pažnje stavlja decu.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: