Slušate: Jutro uz Svetu Stefanovića

Pesma: Natasa - Stranac

Jutro uz Svetu Stefanovića
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Natasa - Stranac
    2. Merlin - Kad si rekla da me voliš
    3. Sergej Ćetković - Dolazim
    4. Crvena jabuka - Ako Ako
    5. U Škripcu - Izgleda Da Nismo Sami
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. 6. decembar - 1 - Dodir noći
    2. 6. decembar - 2 - Dodir noći
    3. 6. decembar - 3 - Dodir noći
    4. Vlado Georgiev - Petak - Mojih 50
    5. 5. decembar - 1 - Dodir noći
  • Preporučujemo
    Recept za slanu rozen tortu Recept za slanu rozen tortu

    Predstavljamo vam proveren recept za ubedljivo najtraženiji slani kolač na internetu.

    Najsočnija ćuretina u vinu! Najsočnija ćuretina u vinu!

    Iako najćešće pripremamo piletinu, recepti sa ćuretinom su veoma interesantni, a neki i toliko sočni da će vas sigurno oduševiti. Obavezno probajte da pripremite ćuretinu u vinu i uživajte u jesenjem ručku sa svojom porodicom.

  • Zdravlje
    Kako da se rešite sala na stomaku u 10 jednostavnih koraka? Kako da se rešite sala na stomaku u 10 jednostavnih koraka?

    Ovo je period kada svi uglavnom unosimo jaču hranu i uživamo u prazničnoj trpezi. Potpuno je logično da u ovom periodu neprimetno dobijemo i nekoliko kilograma, a ako zaista želimo spremni da dočekamo proleće ne bi bilo loše da se osvrnemo na neke savete koje možemo da praktikujemo odmah posle praznika.

    Groznica kod dece: Kako pravilno reagovati i kada je neophodno potražiti pomoć? Groznica kod dece: Kako pravilno reagovati i kada je neophodno potražiti pomoć?

    Povišena telesna temperatura kod deteta često izaziva zabrinutost kod roditelja. Međutim, sama groznica obično nije opasna – to je prirodan način na koji telo reaguje na infekcije.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Turističke atrakcije sa nazivima koje je nemoguće izgovoriti Turističke atrakcije sa nazivima koje je nemoguće izgovoriti

    Nazivi mesta širom sveta često predstavljaju jezičke barijere za posetioce, posebno kada su složeni i dugački. Neka od ovih mesta svakako su vredna posete, ali njihova imena izazivaju glavobolju čak i pri pokušaju da ih napišete na razglednici. A zamislite da se izgubite i morate da tražite put! Ovo su neka od najdužih i najtežih za izgovor … Ujedno nemogućnost izgovor je i razlog zašto ove atrakcije privlače turiste.

    Četiri evropske destinacije koje je najbolje posetiti u zimskom periodu Četiri evropske destinacije koje je najbolje posetiti u zimskom periodu

    Najveći broj ljudi bira proleće i ranu jesen za putovanja, posebno kada je reč o Evropi... Međutim, neke destinacije mogu mnogo više da ponude ako se za njih odlučite u zimskom periodu.

  • Preporučujemo
    Prirodno i efikasno: Ovo je čaj koji će vam pomoći da uvek imate čiste prozore Prirodno i efikasno: Ovo je čaj koji će vam pomoći da uvek imate čiste prozore

    Ako ne možete da pronađete odgovarajuće sredstvo za čišćenje prozora koje ne ostavlja tragove, jedna vrsta čaja može da bude sjajno rešenje.

    Obavezno isključite ove uređaje iz struje pre odlaska na odmor! Obavezno isključite ove uređaje iz struje pre odlaska na odmor!

    Mnogobrojni uređaji koji nam svakodnevno olakšavaju život mogu da izazovu strujne udare ako ostanu uključeni, a ujedno doprinose većim računima za struju, što svi nastojimo da izbegnemo tokom odmora. S obzirom na to da nam se bliže zimski odmori obavezno obratite pažnju na ove uređaje.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.14 116.96 117.78
    CHF 125.20 126.08 126.96
    USD 110.15 110.93 111.70
  • Povezani članci
  • Koncert Lukasa Geniušasa i Koste Jakića na Kolarcu

    Svetski priznati litvansko-ruski pijanista Lukas Geniušas, laureat Šopenovog takmičenja, i belgijski pijanista poreklom sa naših prostora Kosta Jakić obradovaće publiku na premijernom koncertu 31. oktobra u Velikoj dvorani Kolarčeve zadužbine.




    27-06-2024 | 12:00 | Autor/Izvor: Naxi media, Kolarac

    Foto: Bigstock, Photokool


    Koncert "Kada bi Šopen govorio", koji se održava u okviru ciklusa Kolarac tvoj svet muzike, spaja klasičnu muziku i novi žanr "pijanista koji govori" (speaking pianist).


    Na programu su dela Frederika Šopena, Franca Lista i Frederika Rževskog.


    Rusko-litvanski pijanista Lukas Geniušas (1990) čvrsto se etablirao kao jedan od najuzbudljivijih i najistaknutijih umetnika svoje generacije. Hvaljen zbog svoje "briljantnosti i zrelosti", nastupao je u najprestižnijim dvorana širom sveta i sa najeminentnijim orkestrima.


    Rođen je u muzičkoj porodici koja je imala veliku ulogu u njegovom umetničkom razvoju, a posebno velike zasluge ima njegova baka Vera Gornostajeva, istaknuti predavač i profesor na Moskovskom konzervatorijumu. Klavir je počeo da svira sa pet godina, na pripremnom odelјenju Muzičkog konzervatorijuma F. Šopen u Moskvi, gde je i diplomirao 2008. godine.


    Geniušas je brzo postao laureat nekoliko velikih takmičenja, poput Takmičenja pijanista Đina Bahauer u Juti, i osvajač srebrne medalјe na Međunarodnom takmičenju pijanista Šopen 2010. godine. Dve godine kasnije postao je dobitnik nagrade German Piano u Frankfurtu na Majni. Jedna od najznačajnijih nagrada svakako je srebrna medalјa na 15. takmičenju Čajkovski u Moskvi 2015. godine.


    Geniušas je nastupao sa brojnim orkestrima kao što su Hamburški simfonijski orkestar, Duizburški simfonijski orkestar, Škotski simfonijski orkestar Bi-Bi-Sija, Sanktpeterburška filharmonija, Kremerata Baltika, Orkestar Pozorišta Marinski, Varšavska filharmonija i Simfonijski orkestar Birmingema, sa dirigentima poput Valerija Gergijeva, Mihaila Pletnjova, Andreja Borejka, Saulijusa Sondeckisa, Dmitrija Sitkovjeckog, Antonija Vita, Rafaela Pajarea, Romana Kaufmana, Dmitrija Lisa i mnogih drugih. Nastupao je na prestižnim festivalima širom sveta, poput muzičkih festivala Rajngau, Rur, Lokenhaus, Piano aux Jacobins, i koncertnim salama Auditorijum u Luvru, Vigmor Hol i najpoznatijim dvoranama Rusije i Južne Amerike.


    Poznat po urođenoj radoznalosti i širokim muzičkim interesovanjima, Geniušasov repertoar je veoma raznolik: od baroka do dela savremenih kompozitora, od Betovenovih klavirskih koncerata do Hindemitovog ciklusa Ludus tonalis. Veoma ga privlači i ruski repertoar, poput dela Čajkovskog, Rahmanjihova i Prokofjeva. Lukas Geniušas je i strastveni kamerni muzičar. Uživa i u radu na novim delima modernih kompozitora, kao i u oživlјavanju retko izvođenog repertoara.


    Ovi aspekti Lukasove karijere ogledaju se u veoma hvaljenoj diskografiji koja uključuje dela Betovena, Bramsa, Rahmanjinova (kompletni Preludiji), Šopena (Etide opus 10 i 25), a tu su i snimci kamerne muzike (Ravel, Stravinski, Desjatnjikov, Šostakovič i Čajkovski). Njegov prvi album sa sonatama Prokofjeva dobitnik je 'Choc' de Classica i Diapason 'Recital CD of the Year' 2019. godine, njegov drugi disk je posvećen Šopenu (Sonata br. 3 i izbor Mazurka), a najnoviji - Chants populaire - Desjatnikovu, Bartoku i Čajkovskom.


    Od 2015. godine, Lukas Geniušas je istaknuti umetnik "Looking at the stars", filantropskog projekta sa sedištem u Torontu, čija je svrha da dovede klasičnu muziku u institucije poput zatvora, bolnica i prihvatilišta.


    Kosta Jakić (1997) je belgijski pijanista i dirigent poreklom sa naših prostora, koji je sa magna cum laude diplomirao na Kraljevskom konzervatorijumu u Antverpenu, odsek za klasični klavir. Svoj odnos prema muzici i prema svetu gradi na specifičan način, daleko od uobičajenih muzičkih takmičenja i solističkih koncerata. Istražujući mesto klasične i eksperimentalne muzike u današnjem svetu, svoje istraživanje zasniva na analizi mesta muzike u uslovima pritvora, determinizma i ograničenja. Nastupao je u najvećem litvanskom zatvoru sa organizacijom "Pogled u zvezde" i na mestima koncentracionih logora iz Drugog svetskog rata. Njegovo istraživanje uloge muzike u svetu logora iz Drugog svetskog rata, njene suštinske i često skrivene uloge, dovelo ga je do Simona Gronovskog, preživelog pripadnika jevrejske zajednice koji se kao 10-godišnji dečak spasao Aušvica skokom iz voza koji je tamo odveo bespovratno ostatak njegove porodice. Simon Gronovski, doktor pravnih nauka i veliki borac za mir i toleranciju, je i samouki jazz pijanista. Sa njim je Kosta od tada sarađivao razmenjivanjem na ovu temu, kroz koncerte i dijaloge. Ivan Put, bivši urednik fotografije najvećeg flamanskog lista De Standard, upravo dovršava film na temu međugeneracijskog susreta Simona i Koste.


    Kosta trenutno studira medicinu na Slobodnom univerzitetu u Briselu (ULB) i potpredsednik je Belgijskog lekarskog simfonijskog orkestra koji je inicirao. Nastavljajući svoja istraživanja o ulozi muzike u uslovima logora i zatvora, kao i u svakodnevnom životu, nastavlja aktivno da uvodi muziku u zatvore sa organizacijom "Pogled u zvezde". Njegov susret sa renomiranim kompozitorom Frederikom Rževskim iz SAD koji je stvorio žanr "speaking pianist"/pijanista koji govori, naveli su Kostu ne samo da tumači De Profundis, komad za "govorećeg pijanistu" zasnovanog na tekstovima Oskara Vajlda napisanih tokom njegovog boravka u zatvoru, već i da analizira neophodnu korelaciju između klasične muzike i eksperimentalne muzike u današnjem svetu. Odatle uvodi ovu korelaciju u svoje muzičke programe. Ova potreba i strast doveli su ga do poznanstva sa jednim od najvećih mladih pijanističkih talenata našeg vremena, Lukasa Geniušasa sa kojim deli strast prema Rževskom, ali i prema povezanosti, neophodnosti i važnosti mešanja eksperimentalnih dela ovog kompozitora sa klasičnom muzikom.


    Koncert u Beogradu je prvi u nizu planiranih koncerata na svetskoj turneji ova dva muzičara.


    Dan nakon koncerta, 1. novembra od 14 do 18 časova u Muzičkoj galeriji Kolarčeve zadužbine biće organizovana otvorena radionica koja će svim zainteresovanim omogućiti da od Lukasa i Koste čuju deo njihovog istraživanja o povezanosti klasične muzike sa nedavnim otkrićem Rževskog, kao i o nužnosti eksperimentisanja u muzici.


    Ulaznice za koncert 31. oktobra u prodaji su na biletarnici Kolarca i onlajn.

  • Pročitajte i...
    Tradicionalni zimski koncert Simfonijskog orkestra FMU Tradicionalni zimski koncert Simfonijskog orkestra FMU

    Tradicionalni zimski koncert Simfonijskog orkestra Fakulteta muzičke umetnosti održaće se 10. decembra u Kolarčevoj zadužbini, s početkom u 20 časova.

    „Sanjalice“ dokumentarac o prvom ženskom rok bendu u Jugoslaviji na manifestaciji DokZima „Sanjalice“ dokumentarac o prvom ženskom rok bendu u Jugoslaviji na manifestaciji DokZima

    Dokumentarni film „Sanjalice“ reditelja Vladimira Petrovića biće prikazan u okviru drugog izdanja smotre dokumentarnog filma DokZima. Projekcije će se održati u sredu, 11. decembra, u Dvorani Kulturnog centra Beograda i u četvrtak, 12. decembra, u 20 časova u Centru za kulturu Valjevo (CZKV). Nakon obа prikazivanja publika će imati priliku da učestvuje u razgovoru sa autorom filma.

    Tradicionalni novogodišnji koncerti Željka Samardžića 28. i 29. decembra u MTS dvorani! Tradicionalni novogodišnji koncerti Željka Samardžića 28. i 29. decembra u MTS dvorani!

    Nakon rasprodatog koncerta u Sava Centru, kojim obeležava 30 godina od prvog koncerta u toj dvorani, Željko Samardžić nastavlja sa svojim tradicionalnim novogodišnjim koncertima 28. i 29. decembra u mts Dvorani, nakon što je prošle godine na istom mestu održao čak šest koncerata.

    Frano Lasić & Frano Lasić & "Scalini Acustic": Nostalgično putovanje tradicionalno u Srbiji!

    Tradicionalno, i ove godine glumac i pevač Frano Lasić, doneće nam vanvremenske hitove u Srbiju, a o planiranim koncertima, kao i uvek ovaj sjajni muzičar je govorio za Naxi radio.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: