-
Poslednjih 5 pesama
- Željko Joksimović - Menjaj Pesmu
- Valentino - Ne daj mi da govorim u snu
- Djavoli - Dolazi ljubav
- Vlado Georgiev - Nisam ljubomoran
- Zabranjeno Pušenje - Balada O Pisonji I Zugi
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Veganska pasta sa brokolijem
Ova pasta je podjednako kremasta kao i klasična varijanta paste sa brokolijem, a ako možda niste ljubitelj ovog povrća napravite izuzetak i probajte ovo sjajno jelo.
Rustična pita sa borovnicama
Pita sa borovnicama je izuzetno sočan i ukusan desert koji često nepravedno ostaje po strani. A upravo sada je pravo vreme da ga napravite – sezona borovnica je u punom jeku, pa iskoristite ovo zdravo i osvežavajuće voće dok ga ima u izobilju!
-
Zdravlje
Tri zdrava ugljena hidrata koja pomažu u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi
Mnoge dijete promovišu smanjen unos ugljenih hidrata, često ih predstavljajući kao glavne krivce za gojenje i nestabilan nivo šećera u krvi. Međutim, važno je ne zaboraviti da postoje i zdravi ugljeni hidrati koji imaju ključnu ulogu u održavanju energije, pravilnom funkcionisanju mozga, varenju i čak stabilizaciji šećera u krvi.
Kako pravilno koristiti repelent protiv komaraca i kako sprečiti ujede?
Ujedi komaraca nisu samo neprijatni i dosadno svrbe – oni mogu predstavljati ozbiljan zdravstveni rizik kada putujete u određene delove sveta. Malarija, denga, zika i žuta groznica samo su neke od bolesti koje ovi insekti prenose, a koje mogu izazvati ozbiljna, pa čak i smrtonosna oboljenja.
-
-
Putovanja
Najbolje vinske destinacije u Evropi za 2025. godinu
Ako planirate kratko, ali nezaboravno putovanje, možda je vreme da razmislite o vinskom mini-odmoru. Prema najnovijem istraživanju koje je sproveo sajt QuoteZone, vinske regije širom Evrope mogle bi postati sledeći veliki turistički trend.
Indijski mauzolej proglašen najlepšom građevinom na svetu
Časopis Time Out nedavno je objavio listu najimpresivnijih građevina na planeti, a na samom vrhu našla se čuvena građevina koju mnogi smatraju pravim čudom arhitekture – Tadž Mahal u Agri, Indija.
-
Preporučujemo
Smesa koja topi masnoću: Očistite rernu za čas
Rerna je definitivno jedno od najomraženijih mesta za čišćenje i deluje nam da je rešavanje problem masnoće koja se posle jednog korišćenja već nakupi izuzetno komplikovano.
Rashladite se i bez klime: Ovo su sjajni trikovi da preživite vrućinu!
Toplotni talasi mogu značajno da otežaju svakodnevni život, posebno kada ste primorani da boravite u zatvorenom prostoru bez mogućnosti rashlađivanja klima uređajem - bilo da ga nemate ili vam jednostavno ne odgovara.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.36 117.18 118.00 CHF 124.53 125.40 126.28 USD 98.77 99.46 100.16
-
Kako pravilno da negujemo sobne biljke tokom zime?
Sobne biljke nisu imune na izazove koji mogu da ugroze njihov opstanak tokom zime, čak i ako se nalaze u kontrolisanim temperaturnim uslovima. Biljke koje su stalno u zatvorenom prostoru ili one koje unosite unutra da prezime mogu biti pogođene raznim zimskim stres faktorima, uključujući promene temperature između dnevne toplote i večernje hladnoće, suv vazduh i kraće dane koji smanjuju količinu svetlosti koju dobijaju. Da bi vaše biljke uspešno prebrodile hladnije mesece, potrebno je prilagoditi način njihove nege.
12-12-2024 | 14:43 | Autor/Izvor: Naxi media, The spruce.com
Foto: Bigstock, Kasia Bialasiewicz
Priprema
Različite vrste biljaka imaju različite potrebe tokom zime, pa je važno da istražite specifične zahteve svojih biljaka. Saveti koji slede daju opšte smernice, ali imajte na umu da se potrebe amarilisa ili božićne zvezde razlikuju od potreba brzo rastuće potos biljke ili pelargonije koju unosite unutra.
Uopšteno govoreći, trudite se da oponašate zimske uslove područja iz kojih biljke potiču. Na primer, biljke iz tropskih krajeva, gde razlika između zimskih i letnjih uslova nije velika, često nemaju izražen period mirovanja kao biljke iz umerenih zona. Cilj je da se u najvećoj mogućoj meri imitiraju prirodni zimski uslovi za svaku biljku.Obratite pažnju na temperaturu
Većini biljaka, kao i ljudima, odgovaraju dnevne temperature između 18 i 24 °C, dok noćne temperature treba da budu iznad 10 °C. Kako biste to obezbedili, držite biljke dalje od promaje i izvora toplote poput radijatora, šporeta, kamina i elektronskih uređaja. Promene temperature mogu biti jednako štetne za biljke kao i produženi periodi hladnoće ili toplote.
Prilagodite rutinu zalivanja
Tokom zime, većini sobnih biljaka potrebno je manje vode. Iako je zimski vazduh suvlji, rast biljaka se usporava, a neke čak potpuno miruju. Zato im treba manje vode, a prekomerno zalivanje može dovesti do truljenja korena. Proverite vlagu tako što ćete gurnuti prst u zemlju; ako je suva na dubini od jednog do dva centimetra, vreme je za zalivanje.
Povećajte vlažnost vazduha
Nizak nivo vlage u vazduhu, koji tokom zime može pasti na 10–20%, najveći je izazov za sobne biljke. Većini biljaka odgovara vlažnost od oko 50%. Ako imate ovlaživač vazduha, premestite biljke bliže njemu. Ako ne, povećajte vlažnost na sledeće načine:
Grupisanje biljaka zajedno omogućava da iskoriste vlagu koju međusobno ispuštaju.
Postavite biljke u kuhinju ili kupatilo gde ima više vlage zbog kuvanja ili tuširanja.
Postavite posude na plitke tacne sa vodom i kamenčićima, pazeći da dno saksija ne dodiruje vodu.
Iskoristite zimsko Sunce
Zimi je manje sati dnevne svetlosti, a sunčevi zraci dolaze pod nižim uglom. Premestite biljke na svetlije mesto, poput južnog ili zapadnog prozora, ali ih nemojte stavljati preblizu hladnim staklima. Rotirajte biljke za četvrtinu kruga prilikom svakog zalivanja kako bi ravnomerno rasle.
Očistite Lišće
Prašina na listovima može smanjiti količinu svetlosti koju biljke primaju. Obrišite listove vlažnom krpom kako biste im omogućili bolji pristup svetlosti.Prekinite prihranjivanje
Većini sobnih biljaka tokom zime nije potrebna dodatna prihrana jer nisu u fazi aktivnog rasta. Počnite sa prihranom u proleće kada primetite prve znake novog rasta. -
Pročitajte i...
Koliko često bi zapravo trebalo da peremo kuhinjske krpe?
Kuhinjske krpe se ne koriste samo za sudove – često njima brišemo ruke, radne površine, pa čak i ostatke hrane. Nakon toga ih obično zgužvamo i ostavimo da vise preko stolice, radijatora ili na nekom uglu radne ploče. Ali koliko često ih zaista operemo?
Sirće kao fantastičan trik: Najlakši način da vam hrana ostane sveža
Neretko nam od ručka ostanu ostaci hrane. Ovu hranu možemo sledećeg dana da podgrejemo, ali i da je iskoristimo za neka druga jela... Međutim postavlja se pitanje kako da nam hrana ostane sveža, a ovo je posebno važno u periodu kada su temperature izuzetno visoke... Interesantno je da postoji pametan trik koji može da učini da vaši ostaci traju duplo duže - uz pomoć namirnice koju verovatno već imate u kuhinji: sirćeta.
Golubovi vam opsedaju balkon? Ovo su biljke koje ih prirodno odbijaju
Ako vam golubovi svakodnevno prave društvo na terasi, verovatno znate koliko mogu da budu naporni. Osim što ostavljaju nered, mogu da oštete biljke, a takođe nose rizik od širenja bolesti i kontaminacije zemlje u saksijama. Srećom, postoje jednostavna i humana rešenja da ih odvratite, i to bez postavljanja ružnih, nesigurnih barijera.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: