
Jubilej najpoznatijeg dela Viktora Igoa
Na današnji dan 1862. godine objavljeno je kultno delo Jadnici pisca, državnika, aktiviste za ljudska prava Viktora Igora.
30-06-2017
|11:21
|Autor / Izvor: Naxi media/Google/Wiki

Jadnici (franc. Les Misérables) je roman Viktora Igoa u pet tomova i smatra se jedan od prvih bestselera u modernom izdavaštvu. Reč je o uzbudljivom moralističko-humanističkom romanu u kojem Igo oslikava široku društvenu fresku Francuske, doba posle Francuske revolucije i Napoleonovih ratova.
Roman prati život glavnog junaka Žana Valžana, bivšeg robijaša broj 24601, koji traži način da se iskupi i započne novi život. Pored njega, u romanu se pojavljuje galerija sporednih junaka sa svojim pričama, sudbinama i emocijama. U Jadnicima se razmatraju problemi dobra i zla, pravde i zakona, politike i religije, a sve u kontekstu francuske istorije i karakterističnih sudbina glavnih protagonista.
Preveden je na više stranih jezika. Prvi prevod na srpski jezik uradio je Mita Rakić u 19. veku.
Delo je širom sveta uspešno predstavljeno na pozorišnim daskama, a svoje mesto našlo je i u svetu filma.