53. Bitef: Počnimo ljubav iz početka
U Skupšitini grada Beograda održana je prva centralna konferencija za medije povodom 53. Bitefa, na kojoj je predstavljen ovogodišnji program, vizualno rešenje (plakat) festivala i slogan koji ove godine nosi poruku Počnimo ljubav iz početka.
26-06-2019
|15:04
|Autor / Izvor: Naxi media-Bitef PR
Sve predstave objedinjuje slogan "Počnimo ljubav iz početka" koji se podjednako referiše na obe njegove glavne linije, i estetsku i tematsko-problemsku. U deset dana trajanja festivala, od 17-26. septembra, publika će moći da pogleda u okviru glavnog programa predstave iz Francuske, Nemačke, Belgije, Hrvatske, Srbije, Slovenije, Nigerije, Brazila.
Na koferenciji su govorili: Miloš Latinović, direktor Bitef teatra, Ivan Medenica, umetnički direktor Bitefa, Predstavnik Ministarstva kulture i informisanja, Ivan Karl, gradski sekretar za kulturum, Jana Savić Rastovac, izvršna direktorka McCann Beograd, Daniela Spaseva, art direktorka McCann Beograd.
Medenica je istakao i da je vid savremenog pozorišta u kojem se najočiglednije gradi ovaj, alternativni oblik društvene zajednice jeste onaj koji se bazira na pojačanom učešću gledalaca, brisanju naturalističkog četvrtog zida između društvene realnosti gledališta i fikcionalne realnosti scene, prožimanju i saradnji izvođača i gledalaca. Najaktuelniji oblik takvog, interaktivnog pozorišta danas se najčešće određuje kao "imerzivno pozorište". Ovakva nova zajednica, zasnovana na učestvovanju, prepuštanju i saradnji u okviru izvođačke situacije, krajnji je ishod glavnog programa 53. Bitefa. On se ostvaruje u predstavi Pozvani koreografa Sepe Bajensa u produkciji poznate belgijske trupe Ultima Vez iz Brisela kojom se 53. Bitef zatvara, najavio je Medenica.
Na konferenciji se obratila i autorka ovogodišnjeg plakata, Daniela Spasova, grafička dizajnerka u agenciji McCann Skopje.
Ovogodišnja tema - "Raspadanje modernog sveta" - nije iziskivala neko posebno istraživanje, jer moderni svet se dešava nama. Materijalizacija i digitalizacija su učinile svoje, potrebno je bilo da samo duboko pogledam u sebe i oko sebe. Simbolika noževa nametnula se prirodno kao nedvosmisleni odgovor na ono što nam se dešava - hladnoća među ljudima, otuđivanje na svim nivoima, od porodične, partnerske do političke zajednice, raspadanje humanih ideala. Noževi su metafora svih okupljanja u svim zajednicama, kakve su danas. Pitanje je da li se nama sviđa sve ono što nam se servira, objasnila je.
53. Bitef svečano će otvoriti predstava Orest u Mosulu, jednog od najvećih reditelja današnjice Mila Raua. Predstave ovogodišnjeg glavnog programa će se pored beogradskih pozorišta izvoditi i u alternativnim prostorima koji će biti adaptirani za potrebe 53. Bitefa.