-
Poslednjih 5 pesama
- Tony Cetinski - Kad Zena Zavoli
- Oliver Mandić - Zbog tebe bih tucao kamen
- Prljavo Kazalište - 17 ti je godina tek
- Merlin - Godinama
- Kiki Lesendrić - Noc Kao Iz Sna
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Veganska pasta sa brokolijem
Ova pasta je podjednako kremasta kao i klasična varijanta paste sa brokolijem, a ako možda niste ljubitelj ovog povrća napravite izuzetak i probajte ovo sjajno jelo.
Rustična pita sa borovnicama
Pita sa borovnicama je izuzetno sočan i ukusan desert koji često nepravedno ostaje po strani. A upravo sada je pravo vreme da ga napravite – sezona borovnica je u punom jeku, pa iskoristite ovo zdravo i osvežavajuće voće dok ga ima u izobilju!
-
Zdravlje
Tri zdrava ugljena hidrata koja pomažu u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi
Mnoge dijete promovišu smanjen unos ugljenih hidrata, često ih predstavljajući kao glavne krivce za gojenje i nestabilan nivo šećera u krvi. Međutim, važno je ne zaboraviti da postoje i zdravi ugljeni hidrati koji imaju ključnu ulogu u održavanju energije, pravilnom funkcionisanju mozga, varenju i čak stabilizaciji šećera u krvi.
Kako pravilno koristiti repelent protiv komaraca i kako sprečiti ujede?
Ujedi komaraca nisu samo neprijatni i dosadno svrbe – oni mogu predstavljati ozbiljan zdravstveni rizik kada putujete u određene delove sveta. Malarija, denga, zika i žuta groznica samo su neke od bolesti koje ovi insekti prenose, a koje mogu izazvati ozbiljna, pa čak i smrtonosna oboljenja.
-
-
Putovanja
Najbolje vinske destinacije u Evropi za 2025. godinu
Ako planirate kratko, ali nezaboravno putovanje, možda je vreme da razmislite o vinskom mini-odmoru. Prema najnovijem istraživanju koje je sproveo sajt QuoteZone, vinske regije širom Evrope mogle bi postati sledeći veliki turistički trend.
Indijski mauzolej proglašen najlepšom građevinom na svetu
Časopis Time Out nedavno je objavio listu najimpresivnijih građevina na planeti, a na samom vrhu našla se čuvena građevina koju mnogi smatraju pravim čudom arhitekture – Tadž Mahal u Agri, Indija.
-
Preporučujemo
Smesa koja topi masnoću: Očistite rernu za čas
Rerna je definitivno jedno od najomraženijih mesta za čišćenje i deluje nam da je rešavanje problem masnoće koja se posle jednog korišćenja već nakupi izuzetno komplikovano.
Rashladite se i bez klime: Ovo su sjajni trikovi da preživite vrućinu!
Toplotni talasi mogu značajno da otežaju svakodnevni život, posebno kada ste primorani da boravite u zatvorenom prostoru bez mogućnosti rashlađivanja klima uređajem - bilo da ga nemate ili vam jednostavno ne odgovara.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.36 117.18 118.00 CHF 124.53 125.40 126.28 USD 98.77 99.46 100.16
-
Izumeo stetoskop a danas bi proslavio 235. rođendan
Na današnji dan rođen je Rene-Teofil-Ijasent Laenek, francuski lekar, izumitelj stetoskopa (slušalica), koji je uveo novu metodu u fizikalnom pregledu bolesnika, indirektnu auskultaciju, a Google je odlučio da ovaj datum obeleži.
17-02-2016 | 10:32 | Autor/Izvor: Naxi media/Wikipedia
Foto: Google-doodles
Rene-Teofil-Ijasent Laenek, rođen je u Kemperu, Francuska, 17. februara 1781.
Godine 1804. Laenek završava studije medicine, postaje lekar, i počinje da se bavi lekarskom praksom i lečenjem bolesnika. Nešto kasnije bavi se izučavanjem patologije, zajedno sa Gaspar Loran Baleom, sa kojim u toku obdukcija leševa proučava oštećenja organizma izazvana raznim bolestima. Posebnu pažnju posvetio je izučavanju ciroze jetre.
Godine 1816., Laenek počinje da radi u bolnici Neker, gde pokazuje intesovanje za bolesti pluća i u pregledima bolesnika, sve više počinje da primenjuje fizikalnu metodu za utvrđivanje bolesti, auskultaciju (osluškivanje) koristeći stetoskop sopstvene konstrukcije. Primenom stetoskopa, on uvodi u medicinsku praksu osluškivanje zvukova koji proizvode pojedini organi u zdravom i bolesnom stanju, što će posebno biti korisno u dijagnosici respiratornih bolesti, uključujući i tuberkulozu, koja je u to vreme harala svetom. U februaru 1818., Laenek prvi put predstavlja svoje otkriće (stetoskop), u svom predavanju na Medicinskoj akdemiji, a 1819. i u svom ključnom delu, (franc. De l’Auscultation Médiate ou Trait du Diagnostic des Maladies des Poumon et du Coeur) "Indirektna auskultacija u dijagnostici bolesti pluća i srca".
Razultati rada i objavnjena knjiga, Laeneku donose slavu i status koji je zasluživao. Dobija katedru na Francuskom koledžu (franc. Collège de France) 1822. i postaje profesor medicine 1823. Nešto kasnije biva imenovan i za direktora medicinske klinike (franc. Hospital de Charité) i profesor Francuskog koledža.
Laenek je bolovao od astme i tuberkuloze. Tuberkuloza, koju je on dugo proučavao, svojim stetoskopom, i od koje je lečio brojne bolesnike, ozbiljno mu je narušila zdravlje. Njegov nećak, Meriadek Laenek, slušajući grudi svoga strica čuo je u njegovom grudnom košu sudbonosni zvuk tuberkuloze, koristeći pri tome stetoskop svog strica da postavi ovu dijagnozu.
Pri kraju svog života Laenek se povlači na svoje imanje u Bretanji, gde umire 13. avgusta 1826. u 45 godini života. U svom zaveštanju, pred smrt, Laenek najveći izum svog života poklanja svom nećaku, rečima:
- ... Stetoskop smatram najvećim legatom mog života... Znam da sam rizikovao svoj život, ali se nadam će knjiga koju sam izdao biti dovoljna i korisnija od samog života čoveka. -
-
Pročitajte i...
Istraživanje potvrdilo: Sir zaista može da izazove noćne more!
Neobični snovi i žive noćne more nakon konzumacije sira pred spavanje nisu retkost, ali dosad nije bilo mnogo naučnih dokaza koji bi povezali ovu pojavu sa ishranom.
Kako pretrage na Google-u mogu da ograniče vašu kreativnost?
Kada je reč o kreativnosti – naročito tokom osmišljavanja novih i neobičnih načina korišćenja svakodnevnih predmeta – mnogi instinktivno posežu za Google-om. Brzo je, lako i deluje korisno. Ipak, nova studija pokazuje da ova navika može zapravo kočiti kreativnost u grupnom radu.
Svetski „zaboravni“ dan!
Verovatno nikada niste čuli za Dan „zaboravio/la sam“ - i gotovo smo sigurni da ga ne obeležavate, ali verujte, postoji, i to s razlogom! Ovaj neobični praznik posvećen je svim onim trenucima kada smo zaboravili rođendan, godišnjicu, važan sastanak ili prosto – da se javimo nekome.
Kako naš mozak donosi odluku i pre nego što postanemo svesni iste!
Pre nego što svesno donesemo odluku, naš mozak je već u punoj aktivnosti. Počinje da prikuplja informacije, razmatra moguće opcije i polako se priklanja jednom izboru – a da toga nismo ni svesni.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: