Slušate: Muzički mix

Pesma: Cacadou Look - Sama

Muzički mix
Naxi Radio
  • Povezani članci
  • Na današnji dan rođen Momo Kapor

    Čovek koji je još za života poneo epitet pisca koji je najbolje osećao i poznavao Beograd rođen je na današnji dan, 8. aprila, a danas će u Skupšitini grada Beograda Zadužbina Momčilo Momo Kapor dodeliti godišnju nagradu koja nosi ime ovog velikana srpske savremene književnosti i jednog od najpopularnijih autora romana sa ovih prostora.




    08-04-2016 | 14:53 | Autor/Izvor: Naxi media/Wikipedia

    Foto: Naxi media/autor:Željka Dimić


    Zaljubljenik u slikarstvo i pisanu reč, Momo je iza sebe ostavio velika dela, koja se brzo i zauvek pronašla put do publike. Njegovi citati i danas se upotrebljavaju među publikom različite starosne dobi, a mi smo izdvojili nekoliko citata kojima se uvek rado vraćamo.

     - Mnogima bi se dopao da se nisi trudio dopasti se svima.

     - Zvezde padaju i danju, samo to mnogi nisu u stanju da vide.


     - Danas svako ima mobilni telefon, ali mnogi nemaju kome da telefoniraju. Nikada sastaviti sva dobra!



     - Nikada nemamo dovoljno vremena za one koji nas vole, već samo za one koje mi volimo.

     
    - Čovek može da nađe koliko god hoće prijatelja sa kojima će da priča, ali malo je onih sa kojim će da ćuti.


     - Ljubav… Ona je teška kao bolest i kada čovek ima sreće da je preživi, zauvek mu ostanu ožiljci koji probadaju u određeno vreme; pri pomenu nekog imena, u nekom bledom predvečerju, uz muziku koju smo nekada zajedno slušali, čak i pri letimičnom pogledu na ulični sat pod kojim smo se sastajali.


     - Čoveku se obično dešava ono čega se najviše plaši. Jer, to ne postoji nigde, osim u njegovoj glavi. Onda izađe iz glave, uobliči se, izazove sudbinu i dođe. I to je dobro. Inače bi se čitava stvar pretvorila u rutinu. A navika, šta je? Neka vrsta smrti.


     - Nije li umetnost zaista pokušaj odgađanja smrti ili način da se stekne neuzvraćena ljubav? Zbog čega bismo, inače, pisali, crtali, gravirali, ako ne da ostavimo neki trag o svom bednom, kratkotrajnom postojanju na ovoj planeti – jedan skroman trag među mnoštvom drugih tragova, koji se dopunjuju i govore o stalnom ljudskom pokušaju da se nadigra i nadživi prolaznost i zaborav.



    Momčilo Kapor – Momo (Sarajevo, 8. april 1937 — Beograd, 3. mart 2010) je bio srpski slikar, književnik, novinar, član Senata Republike Srpske i Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske.

    Diplomirao je slikarstvo 1961. godine na beogradskoj Akademiji likovnih umetnosti u klasi profesora Nedeljka Gvozdenovića sa prosečnom ocenom 9,9.

    Veliku popularnost kod publike Momo Kapor stiče kroz tekstove Beleške jedne Ane, koje izlaze u časopisu „Bazar“. 1972. Beleške jedne Ane izlaze i kao knjiga, u izdanju „Oekonomika Beograd, Beogradsko izdavačko-grafički zavod“. Kapora kao pisca otkrio je Zlatko Crnković, urednik poznate zagrebačke biblioteke „Hit“. Tako su u izdanju „Znanje Zagreb“ (biblioteka Hit) izašli bestseleri: I druge priče (1973), Foliranti (1974), Beleške jedne Ane (1975), Provincijalac (1976), Ada (1977), Zoe (1978), Od sedam do tri (1980), Una (1981). Kapor postaje jedan od zaštitnih znakova ove edicije. Pored velikog broja naslova, romana i zbirki priča, autor je i velikog broja dokumentarnih filmova i televizijskih emisija, a po njegovim scenarijima snimljeno je nekoliko dugometražnih filmova (Bademi s onu stranu smrti, Banket, Valter brani Sarajevo, Džoli džokej, Kraj vikenda). Romani Una i Knjiga žalbi doživeli su ekranizaciju. 1982. izlazi knjiga Onda, a zatim slede Sentimentalno vaspitanje (1983), Knjiga žalbi (1984), 011 (1988). 1988. Momo Kapor se razvodi od Ane Pjerotić i iste godine se venčava sa Ljiljanom Todorović. 1989. izlazi Istok-Zapad, a 1991. Halo Beograd. 1992. godine izlazi Zelena čoja Montenegra, a 1995. Lero kralj leptira. Stvaralaštvo Moma Kapora može da se prati kroz nove naslove, među kojima se izdvajaju A Guide to the Serbian Mentality (2006), Dragi naši (2007), Ispovesti (2008), The Magic of Belgrade (2008). Poslednja knjiga Kako postati pisac objavljena je 2010. godine u izdanju Srpske književne zadruge.

    Prevođen je na francuski, ruski, nemački, poljski, češki, bugarski, mađarski, slovenački i švedski jezik.

    Momo Kapor je bio član Senata Republike Srpske od 1996. godine. Poslednjih godina života bio je redovni kolumnista frankfurtskih Vesti.

    U Beogradu je živeo u Nebojšinoj 18 gde je 7. septembra 2013. postavljena spomen ploča.

    Umro je u Beogradu 3. marta 2010. godine na Vojno-medicinskoj akademiji. Sahranjen je u Aleji velikana u Beogradu.

     

  • Pročitajte i...
    Snežana Petrović opvogodišnja dobitnica nagrade Momo Kapor Snežana Petrović ovogodišnja dobitnica nagrade Momo Kapor

    Zadužbina „Momo Kapor“ dvanaestu godinu zaredom dodeljuje nagrade za književnost i ostvarenja u likovnoj umetnosti, a Snežana Petrović šesta je dobitnica nagrade za likovnu umetnost.

    Vesna Goldsvorti prva žena laureat književne nagrade Momo Kapor Vesna Goldsvorti prva žena laureat književne nagrade Momo Kapor

    Književnici Vesni Goldsvorti danas je u Svečanoj sali Skupštine Grada Beograda uručena nagrada „Momo Kapor“ za roman „Gvozdena zavesa - Ljubavna priča”. Plaketu od srebra sa motivom školice i novčanu nagradu uručili su joj Matija Bećković, predsednik Upravnog odbora Zadužbine „Momčilo Momo Kapor” i Aleksandra Kosanović Strižak, direktorka marketinga i komunikacija Erste Banke koja je od ove godine pokrovitelj nagrade.

    Književnica Vesna Goldsvorti dobitnica nagrade Književnica Vesna Goldsvorti dobitnica nagrade "Momo Kapor"

    Ovogodišnja nagrada „Momo Kapor“ za književnost pripala je književnici Vesni Goldsvorti za roman „Gvozdena zavesa“, a odluku o tome jednoglasno je doneo žiri u sastavu Muharem Bazdulj, književnik (predsednik), Radmila Stanković, novinarka i Vule Žurić, književnik.

      Izložba slika Mome Kapora Najlepše priče Izložba slika Mome Kapora Najlepše priče

    Izložba slika Mome Kapora “Najlepše priče” biće otvorena u petak 3. septembra u 19h u Velikoj galeriji Doma vojske u Beogradu i trajaće do 6. novembra, a ulaz za sve posetioce će biti slobodan. Izložbu organizuje Zadužbina “Momčilo Momo Kapor” u saradnji sa Ministarstvom odbrane Republike Srbije i Medija centrom “Odbrana”.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: