Slušate: Popodne sa Tijanom Plemić

Pesma: Haustor - Ena

Popodne sa Tijanom Plemić
Naxi Radio
  • Komentar: Za rezultat potrebni zajednički napori Kine i SAD

    U Pekingu su u sredu završeni trgovinski pregovori između Kine i SAD na nivou zamenika ministara. Ovo je bila prva konsultacija Kine i SAD nakon što su kineski predsednik Si Đinping i američki predsednik Donald Tramp postigli važan dogovor na samitu u Argentini.




    10-01-2019 | 11:18 | Autor/Izvor: Naxi media/CRI PR

    Foto: Bigstockphoto/Allexxandar


    Dve strane su razmenile mišljenje o trgovinskim i strukturnim pitanjima. Budući da su pregovori produženi, ipak su postavili osnovu za povećanje međusobnog razumevanja i rešavanje pitanja od zajedničkog interesa.

    Gledajući rezultate konsultacija, dve strane su postigle saglasnost po pitanju povećanja uvoza američkih poljoprivrednih i energetskih proizvoda, što će bolje zadovoljiti potrebe kineskih potrošača za višim kvalitetom života.

    Koliki će biti udeo američkih proizvoda na kineskom tržištu, to zavisi od toga da li će ti proizvodi podstaći želju kineskih potrošača da ih kupuju.

    Na pregovorima je američka strana postavila neka „strukturna pitanja“, a neka od njih odnose se na državno uređenje Kine, bezbednost i ideologiju, a kineska strana to nije mogla da prihvati. Ipak, neka pitanja bila su u skladu sa svestranim produbljivanjem reformi i otvaranja, kao što je zaštita intelektualne svojine. Kineska strategija o unapređenju razvoja vođenog inovacijama zahteva i povećanje zaštite intelektualne svojine.

    Kineski predsednik Si Đinping je opisao reforme u Kini metaforom da su „reforme zagazile u duboku vodu, kao brod kada plovi, uprkos velikim talasima“.
    Bez obzira na trgovinske sporove Kine i SAD, pitanja, kao što su zaštita intelektualne svojine, tehnološka saradnja, pristup tržištu, necarinska barijere - moraju da budu rešena u procesu ostvarenja visokokvalitetnog razvoja Kine.

    Važan razlog za postizanje napretka u kinesko-američkim konsultacijama na nivou zamenika ministara jest da obe strane čak i ceo svet sve više osećaju posledice trgovinskog rata.

    Od sredine oktobra prošle godine, američka berza je veoma pala i američki trgovinski deficit je iznosio 50,5 milijardi dolara, što je najviše u proteklih šest godina.

    Takođe, američki PMI indeks je pao je na najniži nivo u protekle dve godine. Istovremeno, kineski PMI indeks je pao iznad 50 odsto u januaru ove godine.
    Kada je reč o situaciji u kompanijama dve zemlje, američka kompanija „Dženeral motors“ je na kraju novembra prošle godine saopštila da će zatvoriti sedam fabrika na svetu. Vrednost kompanija „Epl“ je pala 400 milijardi dolara na tržištu berze i odlučila da će smanjiti prognozu prihoda u četvrtom kvartalu prošle godine.

    Broj američkih kompanija koje su učestvovale na prvom Međunarodnom sajmu uvoza iznosio je 180, što je samo trećina broja japanskih kompanija. Broj kineskih kompanija koje će učestvovati na sajmu CES 2019. u Las Vegasu smanjen je 20 odsto u odnosu na prošlu godinu.


    Šire gledano, ukupni globalni trgovinski obim je pao 0,3 odsto u 2018. godini, Svetska banka je smanjila procenu rasta globalne privrede u 2019. i 2020. godini na 2,9 i 2,8 odsto.

    Prema pisanju "Njujork tajmsa", postizanje sporazuma između Kine i SAD je zajedničko očekivanje dve zemlje i celog sveta.


    Prema saglasnosti postignute između lidera Kine i SAD na samitu u Argentini krajem prošle godine, dve zemlje su odustale od uvođenja dodatnih carina na 90 dana. Za sada, još ostaje 50 dana, a Kina i SAD će dalje unaprediti pregovore na nivou zamenika ministara.


    S obzirom na komplikovanost trgovinskog pitanja između Kine i SAD, Kina kao strana primorana da preuzme kontranapad već pokazuje najveću iskrenost za postignut konsenzus sa SAD, ali konačni rezultat zavisi od zajedničkih napora.


    Kompanija „Tesla“ započela je u ponedeljak izgradnju nove fabrike u Šangaju, što pokazuje privlačnost kineskog tržišta.


    Unapređivanje reforme i otvaranja nije samo parola Kine, nego i stvarna spremnost za akciju.

  • Pročitajte i...
    Grad u kini Zhaotong: Najduži grad na svetu

    Grad Zhaotong nalazi se na severoistočnom delu provincije Yunnan u Kini, a zvanično je proglašen za najduži grad na svetu, što je doprinelo njegovoj popularnosti.

    Bobi je najstariji pas na svetu! Bobi je najstariji pas na svetu!

    Pas Bobi iz Portugala ima neverovatnih 30 godina, što ga trenutno čini najstarijim psom na svetu, saopšteno je iz Ginisove knjige rokorda.

    Mini Maus oblači odelo Mini Maus oblači odelo

    Mini Maus, popularan Diznijev crtani lik, prvi put poneće drugačiju odevnu kombinaciju za čiji dizajn je zadužena proslavljena modna dizajnerka Stela Makartni, saopšteno je putem oficijalnih profila Diznilenda u Parizu na društvenim mrežama.

    Ovo su najčešće korišćeni emodžiji u 2021. godini Ovo su najčešće korišćeni emodžiji u 2021. godini

    Po sve učestalijim pregledima godine na izmaku, jasno je kako se bliži praznično razdoblje, a svoj tradicionalni pregled najčešće korištenih emodži sličica objavio je konzorcijum Unicode, koji i brine o njihovoj standardizaciji.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: