-
Poslednjih 5 pesama
- Zabranjeno Pušenje - Djevojcice kojima mirise koza
- Azra - Gracija
- Knez - Vjeruj
- Crvena jabuka - Bezi Kiso S' Prozora
- Djordje Balašević - Andjela (Moja je draga vestica)
-
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
-
-
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.69 117.51 118.33 CHF 106.31 107.06 107.81 USD 105.06 105.80 106.54
-
Kad je Niče plakao: Predstava koja nas okreće introspekciji
Danas je u UK Vuk Stefanović Karadžić održana konferencija za medije povodom premijere predstave Kad je Niče plakao u režiji Gorana Jevtića, a tim povodom novinarima se obratio autorski i izvođački deo ekipe: Goran Jevtić, Ljubomir Bandović, Katarina Marković, Vanja Milačić, Sara Pejčić i Dimitrije Stajić, kao i asistent režije Patrik Lazić, kostimograf Stefan Đoković i Svetislav Goncić ispred UK Vuk Stefanović Karadžić.
11-02-2019 | 15:51 | Autor/Izvor: Naxi media-Kulturocilin PR
Foto: Naxi media, Željka Dimić
Na konferenciji je najavljena premijera predstave koja je zakazana za 14. februar, dok će predstava pretpremijerno biti izvedena 12. februara u UK Vuk Stefanović Karadžić. Komad je inspirisan istoimenim romanom Irvina Jaloma, jednog od najčitanijih savremenih svetskih pisaca.
Čitav komad se odvija na dva plana, svesnom i nesvesnom, suočava nas sa onim o čemu se govori i onim što skrivamo, sa čovekovom potrebom da se podeli sa drugim bićem. U pitanju je priča o rađanju psihoanalize, o izdvajanju pojedinca iz mase, priča o susretu tri genijalna uma – Jozefa Brojera, Sigmunda Frojda i Fridriha Ničea – susretu koji će promeniti savremeno razumevanje čoveka.
(Foto: Naxi media, Željka Dimić)Beč 1882, godina koju su u Evropi zvali i ,,godina opsesije“, godina kada kreće prvi tramvaj, kada se dešava Druga industrijska revolucija, ozbiljan početak suprotstavljanja mašina čoveku. To je trenutak kada naša religijska ubeđenja i sve ono sto su bile stege i konvencije tog veka počinju odjednom da dovode ljude do ozbiljnih bolesti, a da se pritom nije znalo zašto. Kasnije će se uspostaviti nešto sto mi danas zovem super ego ili naučene društvene opšteprihvatljive konvencije, govoriće o nagonima i između svega toga o egu koji je tu da zadovolji ove dve stvari da bi čovek bio zdrav i u ravnoteži. Mi se bavimo ovim delom ega, tj. kako napraviti balans i ravnotežu, istakao je reditelj Goran Jevtić govoreći o predstavi.
Ljubomir Bandović, tumači ulogu Jozefa Brojera:
Kada vam se ukaže prilika da igrate jednu istorijsku ličnost, pogotovo jednu ovako značajnu istorijsku ličnost, morate da nadomestite sve ono što ne znate ili poluznate o njoj. Prolazeći kroz taj proces, čovek dođe do zaključka da se otuđujemo jedni od drugih, što nas više ima. Umesto da smo usmereni jedni na druge, mi se otuđujemo i svako bi želeo svoj univerzum i svako zna da je poseban a ne zna zbog čega. U ovom komadu upravo saznajemo zbog čega smo posebni, da svako od nas ima svoju svetlu i mračnu stranu. Koliko si monarh toliko si i ubica, potencijala postoji za sve, samo je pitanje trenutnih okolnosti. To vreme je, u smislu okolnosti, bilo odlično da čovek počne da se vraća sebi. U vremenu u kome danas živimo i u onom koje nas očekuje, milism da će nas okolnosti glasnije prizivati sebi, a da bismo o sebi nešto saznali potreban nam je neko preko puta. Neko od poverenja. Mislim da je jedna od ključnih reči u ovom komadu poverenje.
Tematska okosnica komada je borba nagona i usvojenog superega, apsurd braka kao slobodnog izbora koji zatim postaje zatvor. Potreba da se stalno zanemaruje ono što imamo u potrebi da se poseduje zabranjeno i nedostižno. Da li je u ljudskoj prirodi samo da osvaja ili da i uživa u osvojenom. Da li ikada nesebično pomažemo drugima ili je naša istinska motivacija pomoć za samoga sebe. Gde čovečanstvo danas stoji stotinu godina posle Ničeove filozofije i Brojerove psihoanalize. Postoji li sloboda izvan slobode u odnosu na samog sebe, biti ja i istine? – samo su neka od pitanja koje postavlja ova predstava.U predstavi igraju: Ljubomir Bandović, Goran Jevtić, Katarina Marković, Vanja Milačić, Sara Pejčić i Dimitrije Stajić.
Dramatizaciju bestselera Irivina Jaloma potpisuje Jordan Cvetanović.
Članovi autorskog tima su i asistent režije Patrik Lazić, scenografkinja Vesna Popović, kostimograf Stefan Đoković, kompozitor Draško Adžić, koreograf Miloš Isailović, i autor videa i animacije Nenad Dodić.
-
Pročitajte i...
Kad je Niče plakao u UK Vuk
Pretpremijera predstave Kad je niče plakao zakazana je za 12. februar, dok će premijerno biti izvedena 14. februara u UK Vuk Stefanović Karadžić. Komad je inspirisan istoimenim romanom Irvina Jaloma, jednog od najčitanijih savremenih svetskih pisaca. U pitanju je priča o rađanju psihoanalize, o izdvajanju pojedinca iz mase, priča o susretu tri genijalna uma – Jozefa Brojera, Sigmunda Frojda i Fridriha Ničea – susretu koji će promeniti savremeno razumevanje čoveka.
Srdan Golubović: Počelo snimanje filma Otac
U Beogradu su snimljeni prvi kadrovi za film Otac Srdana Golubovića.
Iluzije premijerno u UK Vuk
U Ustanovi kulture Vuk, 17. marta premijerno će biti izvedena predstava Iluzije, Ivana Viripaeva u režiji Tatjane Mandić Rigonat.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: